بیماری رفلاکس معده، یک اختلال گوارشی مزمن است و زمانی رخ می دهد که اسید معده یا محتوای معده به مری باز گردد. این بیماری با درد سوزشی، که سوزش سردل گفته می شود، در قسمت تحتانی قفسه سینه مشخص می گردد.  اگر این حالت حداقل دوبار یا بیشتر در هفته رخ دهد، بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) در فرد تشخیص داده می شود. سوزش سردل مزمن می تواند منجر به عوارض جدی تری شود. معده حاوی اسید هیدروکلریک است که به تجزیه مواد غذایی کمک کرده و معده را در مقابل عوامل بیماری زا مانند باکتری ها محافظت می کند.
پوشش معده به گونه ای است که در برابر این اسید قوی مقاوم بوده، اما بافت مری نسبت به این میزان اسیدیته مقاوم نیست. دریچه ای بین مری و معده (اسفنکتر تحتانی مری)  وجود دارد که باعث ورود غذا به داخل معده شده، اما مانع از بازگشت محتویات و اسید معده به مری می‌گردد. این بیماری وقتی به وجود می‌آید که اسفنکتر بین معده و مری به درستی عمل نکند و نتواند با بسته شدن خود جلوی ورود اسید معده به مری را بگیرد، در نتیجه علائم رفلاکس معده مانند سوزش سردل احساس می گردد.
علائم
علائم این اختلال از خفیف تا شدید متغیر است. این علائم به هنگام دراز کشیدن یا خم شدن، پس از خوردن وعده غذایی سنگین و یا بعد از خوردن یک غذای چرب یا تند شایع تر است. رفلاکس معده ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق افتد. اما اکثر افراد مبتلا، علائم آن را بیشتر در شب احساس می کنند، زیرا درحالت دراز کش، اسید راحت تر میتواند به سمت بالا حرکت کند. سوزش سردل، ترش کردن، بازگشت اسید معده به حلق، دیس پپسی (سوء هاضمه)، دشواری در بلع و گلودرد (ناشی از تحریک گلو توسط اسید) از شایع ترین علائم آن هستند.
عوامل خطر
معمولا افراد در تمامی سنین ممکن است به این اختلال مبتلا شوند، که گاهی اوقات علت آن ناشناخته است. اغلب، سبک زندگی در این بیماری نقش دارد.
•    چاقی: وزن اضافی باعث ایجاد فشار اضافی بر معده و دیافرگرام شده و منجر به ریفلاکس می شود.
•    زخم های گوارشی
•    فتق هیاتال: اسفنگتر تحتانی مری را تضعیف می کند.
•    بارداری: میزان هورمون پروژسترون که در طول بارداری افزایش می یابد می تواند اسفنگتر تحتانی مری را شل کند.
•    دیابت: برخی بیمارانی که دیابت دارند، از اختلال گاستروپارزی (فلج معده) نیز رنج می برند. گاستروپارزی موجب می شود معده مدت زمان بیشتری برای خالی شدن نیاز داشته باشد، در نتیجه محتویات معده دچار رفلاکس می شود.
•    اختلالات بافت همبند
•    سندرم زولینگر-الیسون

طب سوزنی روشی مطمئن و بدون عارضه برای درمان برخی از بیماری های دستگاه گوارش مانند، زخم های گوارشی، افزایش اسید معده، رفلاکس معده بـه مری، بیماری هـای التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، یبوست و اسهال می باشد.
بر اساس طب سنتی چینی، رفلاکس معده به مری ناشی از عدم تعادل سیستم های درونی بدن است .
طب سوزنی لیزری و داروهای گیاهی می توانند با تنظیم فشار مری، عملکرد اندام های گوارشی را متعادل کنند و به کاهش اسید معده و سوزش سردل کمک کنند.

نظر خود را بنویسید