در حالی که اغلب زنان یائسگی را در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی تجربه می کنند بسیاری دیگر در سنین بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی ممکن است دچار یائسگی شوند. یائسگی به معنای نارسایی تخمدان است که موجب پایین آمدن سطح استروژن می گردد؛ هورمونی که سیکل تولید مثل را تحت کنترل دارد.
در اغلب موارد دلیل نارسایی زودهنگام تخمدان شناخته شده نیست، اما عواملی مثل ژنتیک، سبک زندگی فرد، شیمی درمانی و پرتودرمانی و بیماریهای خود ایمنی می تواند عامل بروز یائسگی زودرس و به طبع ناباروری گردد.
اگر دچار خونریزی شدید، لکه بینی، پریود هایی که بیش از ۷ روز به طول می انجامد و فاصله زمانی زیاد بین دو قاعدگی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کند. دیگر علائمی که ممکن است نشان از یائسگی زودرس داشته باشند، عبارتند از تغییر در میزان تمایلات جنسی، خشکی واژن، مشکلات خواب، گرگرفتگی، تعریق شبانه و نوسانات خلق و خو.

منظم بودن دوره های قاعدگی مشروط به عملکرد صحیح مجموعه ای از اعضای بدن از مغز تا رحم و تخمدانها است . در هر سیکل قاعدگی یک تخمک آزاد میشود. هر تخمدان تعداد زیادی فولیکول دارد که هر کدام قابلیت آزاد سازی یک تخمک را در هر سیکل قاعدگی در صورت سلامت هورمونی و رشد صحیح و به موقع خواهند داشت. زمانی که تعداد فولیکول های موجود در تخمدانها به هزار عدد برسد، دیگر عملکرد ماهانه طبیعی را نخواهند داشت، در نتیجه قاعدگی بروز نمی‌کند. در این زمان فرد یائسه است، اما در نارسایی زودرس تخمدان که معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی رخ می دهد، ترکیبی از عواملی که در بالا گفته شد منجر به کار افتادگی زودهنگام تخمدان و در نتیجه آزاد نشدن تخمک و متعاقباً عدم بروز قاعدگی می گردد.
در صورتی که مشکوک به یائسگی زودرس هستید با آزمایش ساده ای که سطح استروژن، FSH، LH و AMH میتوانید از بروز یا عدم بروز آن اطمینان حاصل کنید.
در صورتی که جواب آزمایش میزان FSH سرم را بالای ۴۰ میلی واحد نشان دهد، به معنای عملکرد غیرطبیعی تخمدان است.

مهمترین هورمون تعیین کننده در بروز یا عدم بروز یائسگی زودرس، هورمون آنتی مولرین یا AMH یا ذخیره تخمدان است.
اگر کمتر از ۴۴ سال سن دارید، حتی اگر تصمیم به بچه دار شدن ندارید، باید سعی کنید مشکل خود را رفع نمایید و مجددا قاعدگی را برگردانید؛ زیرا یائسگی با عوارض گوناگون از جمله پوکی استخوان، بیماری های قلبی- عروقی، سرطان سینه، مشکلات خلق و خو و افزایش کلسترول و مرگ زودرس همراه است، بنابراین درمان این مشکل جزء سلامت و بهداشت فردی زنان محسوب می گردد.
خوشبختانه روش هایی وجود دارند که می‌توانند یائسگی را تا زمان نرمال آن به تاخیر بیندازند؛ از جمله این روش ها طب سوزنی لیزری یا لیزر آکوپانکچر به همراه لیزر موضعی تخمدان ها است.
خبر بهتر اینکه نارسایی زودرس تخمدان نتیجه فرآیند طبیعی پیر شدن نیست، بنابراین در حالی که زنان یائسه هیچگاه باردار نخواهد شد، زنان مبتلا به نارسایی زودرس همچنان احتمال باردار شدن دارند، بنابراین از این لحاظ یائسگی زودرس با یائسگی تفاوت دارد.

خانم ز. م.، ۳۶ ساله به دلیل ناباروری و یائسگی زودرس در بهمن ماه سال ۹۷ به این مطب مراجعه کرده اند. ایشان دارای یک فرزند پنج ساله هستند. از تیرماه به مدت سه ماه قاعدگی نداشته اند و تست بارداری در ایشان مثبت بوده است؛ اما متاسفانه دچار سقط جنین شده اند. همچنین ندول تیروئیدی ۶ میلیمتری دارند.  همانطور که در آزمایشهای دیماه ایشان مشاهده می کنید، سطح سرمی FSH برابر ۱۰۴،  سطح LH برابر ۳۳ بوده است. درمان با لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدان در بهمن ماه شروع شده است و آزمایشات انجام شده در ماه اسفند کاهش ۲۰ برابر FSH به ۴٫۹۵، کاهش ۸ برابر LH به ۳٫۶۹ و افزایش ۲۲ برابر هورمون ذخیره تخمدان یا AMH (از ۰٫۰۱ به ۰٫۲۲) را نشان می دهد و قاعدگی بیمار مجددا آغاز شده است.

FSH: 104.6 ➡ ۴٫۹۵

LH: 33.1 ➡ ۳٫۶۹

AMH: 0.01 ➡ ۰٫۲۲

 

 

 

نظر خود را بنویسید