نارسایی زودرس تخمدان یکی از علل شایع ناباروری در زنان است که به معنای عدم بروز قاعدگی قبل از سن چهل سالگی است؛ به عبارت دیگر، بروز یائسگی قبل از ۴۰ سالگی را یائسگی زودرس می‌گویند که یک اختلال غیر فیزیولوژیک است. این سندروم حدود یک درصد زنان بالای چهل سال، یک هزارم زنان ۳۰ ساله و یک ۱۰ هزارم زنان ۲۰ ساله را درگیر میکند و با علائم و اثرات متابولیکی کمبود استروئیدهای های جنسی و نیز مشکلات هیجانی در زوج هایی در ارتباط است که دچار مشکل بارداری هستند. شروع یائسگی زودرس می تواند بین سالهای ۳۰ تا ۴۰ یا زودتر بسته به کاهش میزان تولید استروژن توسط تخمدانها به صورت گیرد.
علائم یائسگی زودرس عبارتند از گرگرفتگی، خستگی، سیکل قاعدگی نامنظم، بی‌خوابی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، نوسان خلق و خو، اضطراب و حساس شدن پستانها.
زنان در این اختلال از سلامت عمومی و جنسی کمتر، رضایت کمتر از رابطه جنسی، خطر ابتلا به پوکی استخوان، اختلال در عملکرد اندوتلیال، بیماری های قلبی زودرس و مرگ و میر بیشتر، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری و فشارهای فیزیولوژیک نسبت به زنانه نرمال روبه رو هستند. از آنجاکه یائسگی نرمال معمولا در دهه ۳۰ سالگی یک زن بروز می کند بزرگ ترین اثر آن می تواند نازایی و محروم شدن از نعمت مادرشدن باشد.
مسلما یک یائسگی ناگهانی و از زودتر از موعد علائم و عواقب شدیدتری نسبت به یائسگی طبیعی دارد. از روش های درمانی برای بهبود یائسگی زودرس هورمون درمانی جایگزین است که به معنای مصرف هورمون های جنسی زنانه به
شکل قرص برای جایگزینی آن ها به جای هورمون های نرمال بدن می باشد. روش ممکن است برای مدتی موثر واقع شود، اما در صورت ادامه می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند سرطان پستان و رحم یا تخمدان ها گردد.
بنابراین استفاده از یک روش درمانی غیر تهاجمی و ایمن برای رهایی از این مشکل اجتناب ناپذیر است.

اولین کتاب طب سنتی چین با نام «کتاب کامل نسخه های موثر برای بیماریهای زنان» که در سال ۱۲۳۷ قبل از میلاد تالیف شده است، طب سوزنی و طب گیاهی چینی را برای بهبود بیماریهای زنان مثل اندومتریوز، ناباروری، فقدان قاعدگی (آمنوره) موثر می داند. بررسی های اخیر اثربخشی طب سوزنی در کاهش گرگرفتگی را در زنانی که در مراحل قبل از یائسگی یا یائسگی قرار دارند، نشان می دهد. همچنین، زنانی که طب سوزنی دریافت می کنند سطح استرادیول در آنها بهبود یافته است.
مطالعات زیادی تاثیر موفقیت بارداری با روش IVF را در زنانی که طب سوزنی انجام دادند، به اثبات می رساند
همچنین، بررسی های متعدد نشان می دهد طب سوزنی تاثیر بسیار زیادی در کاهش سطح FSH و LH، افزایش سطح سرمی استرادیول، کاهش اضطراب، کاهش فشار های ذهنی و بهبود علائم یائسگی دارد.
به علاوه، طب سوزنی روشی غیر تهاجمی، طبیعی و موثر برای برطرف کردن علائم یائسگی زودرس است. این روش سنتی با متعادل کردن هورمون ها و کاهش اضطراب می ‌تواند باعث بروز مجدد قاعدگی در زنان مبتلا به یائسگی زودرس شود.
محققان نشان داده اند که کاهش سطح استرادیول سرم در زنانی که مبتلا به یائسگی زودرس هستند منجر به تغییراتی در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان می شود.طب سوزنی با تنظیم کردن این محور و افزایش سطح سرمی استرادیول، کاهش سطح FSH و LH باعث بروز مجدد قاعدگی می گردد.


بیمار خانم س. ق.، ۳۸ ساله از تهران که به دلیل یائسگی زودرس به این مطب مراجعه کرده اند. سابقه کیست اندومتر داشته اند که ۱۵ سال قبل جراحی شده است. بیمار در سال ۹۶ به مدت چهارماه پریود نشدند و سپس با مصرف داروهای تقویتی پریود می شوند، ولی مجددا در دی ماه ۹۷ قطع پریود داشته اند که با توجه به آزمایشات نامبرده با تشخیص یائسگی زودرس در اسفند ماه به مطب ما مراجعه نمودند. پس از انجام هفت جلسه لیزر موضعی تخمدان ها و لیزرآکوپانکچر گوش و طب سوزنی، مجدداً پس از سه ماه قاعدگی داشتند‌. درمان جهت افزایش ذخیره تخمدانی AMH ادامه می یابد.

نظر خود را بنویسید