نارسایی زودرس تخمدان از یکطرف باعث بروز نازایی و از سوی دیگر عامل بروز عوارض زودهنگام یائسگی در خانم‌های جوان است، بدین ترتیب درمان این مشکل امری بسیار ضروری می باشد؛ همچنین شروع پوکی استخوان در سی و پنج سالگی خطرناک‌تر از پنجاه سالگی خواهد بود. البته باید توجه داشت تخمدان در دوران یائسگی هم به طور کامل متوقف نمی‌شود، اما فعالیت اصلی آن که آزادسازی تخمک برای حاملگی است، دیگر اتفاق نمی‌افتد.

یائسگی در اوایل دوران باروری می تواند به محض شروع دوره های نامنظم و یا دوره هایی که به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر یا کوتاه تر از حالت عادی شما است، آغاز شود.

رایج ترین درمان شامل درمان جایگزینی هورمونی (HRT) است. درمان هورمونی می تواند از بسیاری از علائم یائسگی جلوگیری کند، اما درمانی نسبتا خطرناک است؛ چراکه باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته یا سرطان پستان شود. پیش از شروع hrt با پزشک درباره خطرات و مزایای مراقبت فردی خود صحبت کنید.
از دست دادن استروژن قبل از زمان نرمال یعنی هنگام یتئسگی زودرس می تواند ریسک بیماری قلبی، پوکی استخوان، افسردگی، زوال عقل و مرگ زودرس را افزایش دهد، بدین ترتیب توصیه می شود  اگر به سلامت و بهداشت فردی خود اهمیت می دهید و به دنبال زندگی سالم و آرام هستید، از یک روش درمانی ایمن، موثر و بدون عارضه استفاده کنید. لیزرآکوپانکچر تحولی نوین در طب سوزنی است که در آن به جای استفاده از سوزن های ظریف از لیزر کم توان استفاده می شود؛ مسلما این روش بسیار موثرتر از روش سنتی است و امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال انجام است. مقالات متعددی تاثیر این روش بر بیماری های زنان از جمله یائسگی زودرس، برطرف کردن عوارض یائسگی نرمال، ناباروری و موفقیت IVF وجود دارند که مدرکی دال بر تاثیگذاری این روش هستند.

در نمونه بالینی زیر به وسیله لیزراکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدان ها قاعدگی پس از سه ماه مجددا اغاز شده است:

 

لیزرآکوپانکچر، طب سوزنی و لیزر موضعی تخمدان برای افرادی که سطح هورمون FSH و LH در آنها افزایش و ذخیره تخمدان یا AMH کاهش یافته، درمان موثری است.
این افراد مبتلا به یائسگی زودرس و  ناباروری می شوند.
بیمار خانم م. ج.، ۳۹ ساله به گفته خودش، به علت استرس کاری دچار عدم تعادل در هورمون های جنسی شده و در آزمایشات FSH ایشان برابر ۱۴۲، LH برابر ۳۰ و AMH برابر ۰/۰۱ بوده است و به مدت سه ماه پریود نشده اند.  ایشان از طریق اینترنت با مطب دکتر انصاری آشنا شدند و ۱۵ جلسه لیزر آکوپانکچر، لیزر موضعی تخمدان و طب سوزنی انجام دادند. خوشبختانه، بیمار مجددا پریود شدند و آزمایشات میزان AMH را بیش از ۰/۲ و FSH و LH را ۸ نشان می دهد.

FSH: 142 ➡ ۸/۱۹

LH: 30.4 ➡ ۸/۲۶

AMH: 0.01 ➡ ۰/۲۵

 

 

کانال تلگرام:

DrAnsariClinic@

https://instagram.com/Dr.abbas_ansari

نظر خود را بنویسید