فلج مغزی یا بیماری سی پی یک بیماری نیست، بلکه گروهی از علائم یا اختلالات حرکتی دائم، اما غیر پیشرونده است که می‌تواند به صورت مادرزادی یا به دلیل آسیب های وارد بر مغز در هنگام تولد یا پس از آن بروز کند. کودکان مبتلا به فلج مغزی دارای اختلال در کنترل حرکت و وضعیت بدن هستند که دلیل آن نقص تکامل یا آسیب به مناطق حرکتی مغز است.
معمولاً مادر با مشاهده فرزندی که نمی تواند خوب سرش را بالا بگیرد، بنشیند، دست چهار دست و پا راه برود یا مشکل یادگیری دارد، متوجه فلج مغزی کودک خود می گردد. این بیماری واگیردار نیست و پیشرفت نمی کند.

متاسفانه فلج مغزی از شایع‌ترین دلایل ناتوانی در کودکان است که از بین هزار فرزند متولد شده ۲ تا ۶ فرزند مبتلا به این اختلال هستند  و عمدتاً شامل ناتوانی‌های حرکتی در بیمار است و تاثیر شدیدی روی کودک و خانواده خواهد داشت.
این مشکل در اثر بروز ناهنجاری در سیستم عصبی مرکزی، مشکلات ژنتیکی و عفونتهای دوره نوزادی یا مثل بیمار زیر در اثر مراقبتهای اولیه نوزادان در بیمارستان رخ می دهد
در کشورهای پیشرفته تولد نوزاد نارس از شایعترین علل فلج مغزی است و بسیاری از این نوزادان با وزن بسیار کم متولد می شوند.
این کودکان غیر از اختلالات حرکتی و وضعیتی ممکن است مشکلاتی مانند بی قراری، ترس، مشکلات تغذیه ای، گریه غیر طبیعی و اختلال در تعامل اجتماعی را نیز نشان دهند.

به دلیل عوارض گسترده فلج مغزی و مشکلات متعدد همراه با آن که کودک و خانواده را از لحاظ روحی- روانی و اقتصادی بسیار درگیر می‌کند، توجه به علائم اولیه و  اقدام هرچه سریعتر برای درمان عوارض این بیماری بسیار ضروری است.

لیزر آکوپانکچر درمان موثری برای بهبود عوارض بیماری فلج مغزی یا سی پی است.


بیمار م. الف. چهارساله از گیلان، در هفته سی و یکم بارداری به صورت نارس به دنیا آمدند و دوقلو بودند که یکی از آنها در بدو تولد فوت شدند و ایشان نیز به دلیل آمفیزم ریه در بیمارستان در دستگاه انکوباتور نگهداری میشدند.
پس از آن مجبور به عمل ریه شدند و در بیمارستان به دلیل عدم رسیدن اکسیژن کافی دچار فلج مغزی می شوند. بیمار نمی تواند به طور کامل بنشیند و طرز راه رفتن ایشان را می‌توانید در ویدیوی قبل از درمان، مشاهده کنید. همچنین، در بدو تولد دچار تشنج شدند و مبتلا به استرابیسم چشمی، و ترس شدید هستند و اصلاً تعادل ندارند.

 


پس از هفت جلسه درمان با لیزراکوپانکچر و لیزر موضعی ناحیه سر (کودکان را سوزن نمی زنم) تغییرات بیمار به این شکل است: از جلسه سوم تغییرات چشمگیر در بیمار ایجاد شده، خودش را به سمت دیگران می کشاند، از زمین بلند می کند و به کمک آنها می‌تواند بایستد، جملات را کاملتر می گوید و درکش از حرف زدن دیگران بیشتر شده و میزان استرابیسم چشم نیز کاهش یافته است.
بیمار قبل از درمان همیشه دست چپ خود را در خواب و بیداری جمع میکرد، اما بعد از درمان اصلا دستش را جمع نمی کند و استفاده از دست چپ بیشتر شده است. طرز ایستادن بیمار را می‌توانید در ویدیوی بعد از درمان مشاهده بفرمایید. درمان برای بهبودی کامل بیمار ادامه دارد.

 

کانال تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

۰۲۱-۸۸۷۸۵۱۱۱

نظر خود را بنویسید