یائسگی زودرس چیست؟

گرگرفتگی، تعریق شبانه، اختلالات خواب، خشکی واژن، تغییر در احساسات و تمایلات جنسی، نوسانات شدید خلق و خو و پوکی استخوان تنها مواردی از عوارض یائسگی در زنان است.

متوسط سن یائسگی در ایران به طور طبیعی ۵۱ سال است، اما در برخی موارد یائسگی زودتر از این سنین  اتفاق می‌افتد؛ زمانی که یائسگی قبل از ۴۰ سالگی بروز کند به آن یائسگی زودرس گفته می شود. یکی از دلایل یائسگی زودرس نارسایی زودهنگام تخمدانها است؛ اما نارسایی در تخمدان به معنای یائسگی نیست. بلکه در نارسایی زودرس تخمدان ها، عملکرد طبیعی تخمدان قبل از سن چهل سالگی متوقف می شود. چنین زنانی ممکن است همچنان قاعدگی را تجربه کنند، اما قدرت باروری ندارد. شیمی درمانی و پرتودرمانی، نقص های کروموزومی، بیماری های خود ایمنی، سیگار کشیدن، داروهای کاهش دهنده استروژن، مشکل تیروئید، آلودگی هوا و رژیم غذایی نامناسب از جمله عوامل بروز یائسگی زودرس هستند.
میزان هورمون محرک فولیکول یا همان FSH میتواند یکی از فاکتورهای تعیین کننده در تشخیص یائسگی زودرس باشد. این هورمون تخمدانها را تحریک می کند تا استروژن بسازند؛ زمانی که هورمون استروژن کم شود، FSH افزایش می یابد و میزان FSH بالای ۴۰ نشان دهنده یائسگی فرد است. میزان بالای هورمون LH و میزان کم هورمون استرادیول نیز نشان دهنده منوپاز یا همان یائسگی هستند
هورمون درمانی از جمله درمان های رایج برای یائسگی زودرس است؛ اما این روش ها خطر حمله قلبی، سکته و سرطان سینه و رحم را به دنبال دارد.

لیزرآکوپانکچر همراه با لیزر موضعی تخمدان ها برای افراد مبتلا به یائسگی زودرس درمانی بسیار موثر و بدون عارضه می باشد. بیمار س. ق‌.، ۳۸ ساله، با توجه به میزان FSH برابر ۸۹ از نظر متخصص زنان دچار یائسگی زودرس بودند و طبق نظر ایشان درمان خاصی برای آن وجود نداشت. ایشان در کمال ناامیدی به مطب مراجعه کردند و خوشبختانه پس از ۷ جلسه مجدداً پریود شدند و جواب آزمایشات نشان می دهد FSH بیش از ۸ برابر کاهش یافته و به میزان ۸ واحد رسیده است.درمان جهت افزایش ذخیره تخمدان ادامه می یابد.

FSH: 89.4 ➡ ۸٫۵

LH: 36.1 ➡ ۵٫۴

 

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

نظر خود را بنویسید