مسلما در زندگی هر فرد ممکن است اتفاقات بدی بیفتد که خاطره آنها تا آخر عمر همراه فرد باشد و موجب آزار و اذیت وی گردد. چنین افرادی به صورت مداوم این خاطرات را در ذهن مرور کرده و دائماً به آن فکر می کنند. این حالت موجب افسردگی، اضطراب و تضعیف روحیه شخص می‌شود و در طولانی مدت خطرناک خواهد بود؛ بنابراین، چنین شخصی باید هرچه زودتر خاطرات بد گذشته را فراموش کند.

شاید از دیدگاه کسانی که تاکنون با خاطره بد روبرو نشدند، این کار سخت نباشد اما روان شناسان معتقدند فراموش کردن خاطرات گذشته یکی از سخت ترین کارها است و جایگزین کردن افکار مثبت با افکار منفی کار چندان راحتی نیست و نیاز به تمرکز قوی و تلاش فراوان دارد و برای شخصی که دچار اضطراب و استرس شده است، نمی‌تواند کار آسانی باشد. یادآوری وقایع گذشته همیشه باعث ایجاد رنج می شود و در اغلب موارد منجر به افسردگی های شدید می‌شود که فرد ناچار به مراجعه به روانپزشک خواهد بود.

از دست دادن فرد مورد علاقه، تصادفی که منجر به مرگ کسی شده باشد، شکست عشقی و هزاران خاطره بد دیگر وجود دارد که منجر به اختلال استرس ناشی از اتفاق یا حادثه در گذشته یا همان PTSD خواهد شد. متاسفانه وقوع این خاطرات در آینده منجر به اختلالات روحی، بی خوابی، استرس، افسردگی و دیگر مشکلات روانی در فرد خواهد شد

 

به جرأت می توانیم بگوییم در همه دنیا افراد با اتفاقات و خاطره های بد رو به رو می شوند که در گوشه ای از ذهن ثبت شده و مرورشان برای آنها  عذاب آور است.

از آنجا که توصیه های دیگران و توصیه های روانشناسی برای چنین افرادی کار راحتی نیست و مصرف دارو به صورت طولانی مدت مسلما با عوارض ناخواسته همراه خواهد بود، انجام یک درمان بدون ضرر و دائمی ضروری می نماید

در روش جدیدی به نام لیزر آکوپانکچر گوش که در آن نواحی مشخصی از گوش با لیزر کم توان تحریک می شود می توان به راحتی از خاطرات بد گذشته یا انواع فوبیا مثل ترس از تنها ماندن، ترس از آسانسور، ارتفاع، فضای بسته، حیوانات، استرس‌های شغلی و غیره رهایی پیدا کرد

این روش کاملا بدون عارضه است و تنها با تحریک نقاط خاصی از گوش با لیزر کم توان صورت می گیرد

در این روش خاطره از حافظه فرد پاک نمی شود، اما حس بد آزار دهنده آن کاملا از بین می رود و همچنین تعداد دفعات مرور خاطره بسیار کم می گردد؛ به عنوان مثال اگر فردی در طول روز به طور متوسط ۳ یا ۴ بار یک خاطره بد را مرور می‌کند، بعد از درمان با این روش ممکن است حتی هفته ای یک بار هم به آن خاطره فکر نکند.

افراد زیادی بوده اند که به دلیل مشکلات دیگری غیر از خاطره بد به مطب ما مراجعه کردند و در طول پرسش و پاسخ در مورد زندگی هیجانی فرد به این نتیجه رسیده ایم که فرد با فکر کردن مداوم به یک خاطره بد یا حادثه ناگوار یا یک فوبیای خاص درگیر است و مشکلات روانی ناشی از آن موجب مشکلات جسمی مثل ناراحتی‌های گوارشی، سردرد، عدم تعادل هورمون ها، بی خوابی، اضطراب و استرس گردیده است. پس از درمان با این روش فرد به وضوح متوجه نتیجه درمانی آن شده و درمان مشکل جسمی بسیار راحت تر گردیده است.

 

همانطور که در بالا گفته شد، لیزر آکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری، برای افرادی که دچار خاطرات تلخ یا انواع فوبیا هستند، درمان موثری است. در این روش درمانی نقطه مشخصی از گوش به مدت چند ثانیه با لیزر تحریک می شود.

بیمار الف. م ، ۴۸ ساله حدود سه ماه قبل به مطب ما مراجعه کردند. ۵ سال پیش برای ایشان حادثه ای رخ داده بود که مدام آن را در ذهن خود یادآوری و به صورت ها و زوایای مختلف آنرا مرور می‌کردند و این حالت برای اببمارخسته کننده بوده است درضمن چهار سال بود که دچار اختلال خواب بودند،. همچنین از اضطراب رنج می بردند. برای ایشان لیزرآکوپانکچر گوش انجام شد. شغل بیمار پرستاری است و اعتقاد به این روش درمانی برای ایشان مشکل بود. بیمار بعد از دو هفته از درمان به آن حادثه فکر می‌کردند تا متوجه شوند درمان موثر بوده یا خیر. بعد از ۲۱ روز متوجه شدند دیگر به آن حادثه فکر نمی کنند و بعد از گذشت یک ماه متوجه شدند خاطره در حافظه ایشان هست، اما دیگر به آن فکر نمی کند و پس از ۵ سال از آن خاطره بد رهایی یافتند.

 

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

نظر خود را بنویسید