در طب سنتی چین سردرد ها در دو رده قرار می گیرند: نوع اول که در آن سردرد نشان دهنده بیماری دیگری نیست، مثل سردردهای  عصبی و خوشه ای هستند در سردرد نوع دوم سردرد معمولاً نشان از بیماری های دیگری مثل عفونت سینوسی، آلرژی یا تومورهای مغزی دارد. طب سوزنی معمولاً در سردردهای نوع اول، به ویژه سردرد هایی با منشأ استرس و میگرن کاربرد بیشتری دارد. این نوع سردردها معمولاً تکرار شونده هستند.

همانطور که می دانیم یکی از مشکلات بزرگ زندگی مدرن، استرس و اضطراب و درنتیجه بروز انواع سردردها است. ببرسی ها نشان می دهد لیزراکوپانکچر می تواند در تسکین میگرن، سردردهای تنشی و انواع سردرد های مزمن موثر باشد. استرس و اضطراب مزمن باعث فعالیت بیشتر عصب سمپاتیک و مهار اعصاب پاراسمپاتیک می شود. می دانیم که اعصاب سمپاتیک باعث انقباض و پاراسمپاتیک عامل انبساط هستند؛ استرس و اضطراب باعث افزایش فعالیت اعصاب سمپاتیک و درنتیجه انقباض عروق خونی و کاهش خون رسانی به مغز و بنابراین سردرد می شوند. میگرن در اثر انبساط مجدد عروق میگردد؛ از اینرو نوعی واکنش دفاعی برای افزایش خون رسانی به مغز است. به همین دلیل است که به فور مشاهده می شود فرد بعد از ماساژ دچار حمله میگرن شده است؛ دلیل این امر تغییر وضعیت اعصاب از سمپاتیک به پاراسمپاتیک است که افزایش جریان خون، ترشح هورمون های آرامبخش و شروع واکنش های ضد التهابی را در پی دارد.محل انواع سردرد ها به ترتیب برای سردردهای خوشه ای، میگرنی، تنشی و سردرد ناشی از سینوزیت

محل سردرد به ترتیب برای ۱. سردرد ناشی از استرس، ۲. ناشی از فشار خون بالا و ۳. سردرد میگرنی

مکانیسم طب سوزنی برای رفع سردرد

لیزرآکوپانکچر باعث افزایش خون رسانی به بافت های موردنظر و درنتیجه بهبود سردرد می شود. از آنجا که سردرد میگرن خود در جهت افزایش خونرسانی عمل می کند، مکانیسم طب سوزنی برای این سردرد متفاوت است و مسلما در جهت خونرسانی بیشتر عمل نمی کند. برای درمان این نوع سردرد برخلاف انواع دیگر سردرد نقاط طب سوزنی سر، گردن و بخش فوقانی با لیزر کم توان یا سوزن تحریک نمی شوند، بلکه نقاط بخش های تحتانی بدن سوزن زده می شوند یا با لیزر کم توان تحت درمان قرار می گیرند، بدین ترتیب از منبسط شدن عروق خونی جلوگیری می شود.

لیزرآکوپانکچر روش درمانی موثر، بدون درد و فاقد عوارض جانبی برای درمان انواع سردردها است. بررسی انجام شده بر روی بیش از چهارصد بیمار مبتلا به انواع سردرد های مزمن، بهبود قابل توجهی در گروه درمان با لیزرآکوپانکچر نسبت به گروه کنترل یا شاهد نشان داد. همچنین مشخص شد لیزرآکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری می تواند همراه با دیگر روش های درمانی مثل استفاده از داروهای گیاهی و شیمیایی و یا ماساژ و روان درمانی  به عنوان یک درمان مکمل و موثر به کار رود. در لیزرآکوپانکچر تجویز نقاط طب سوزنی برای هر فرد و برای هر نوع سردرد متفاوت است و تشخیص و انتخاب نقاط مناسب برای هر بیمار توسط متخصص طب سوزنی صورت می گیرد.

 

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

نظر خود را بنویسید