مکانیسم لیزرآکوپانکچر در بهبود بیماری های تنفسی

در طب سوزنی نقاط خاصی از بدن با سوزن های ظریف به منظور درمان یا پیشگیری از بیماری با سوزن های ظریف تحریک می شوند، اما با توجه به پیشرفت های مدرن امروز، این نقاط تنها با سوزن تحریک نمی شوند، بلکه می توان جهت تاثیر بیشتر و جلوگیری از درد، این نقاط را با لیزر کم توان تحریک کرد.

یکی از مکانیسم های اصلی اثرات طب سوزنی به جریان مجدد جریان انرژی راکد یا مسدود شده در بدن است؛ تحریک نقاط طب سوزنی، بسته به نوع بیماری، باعث افزایش، کاهش یا به جریان انداختن انرژی بدن می شود و لیزر آکوپانکچر با این مکانیسم و نیز اعمال اثرات ضد التهابی، ضد درد و تقویت بازسازی سلول ها باعث بهبود، درمان یا پیشگیری از بیماری ها می شود.

تحقیقات نشان می دهد لیزرآکوپانکچر تاثیر شگرفی بر بیماری های مزمن تنفسی دارد که از طریق تسهیل مبادله گازها و کمک به عملکرد ریه ها و نیز ارتقاء سیستم ایمنی صورت می گیرد.

 چند اثر فوق العاده از جمله تغییر در وضعیت اکسیداسیون و احیای میتوکندری که منجر به افزایش سنتز ATP  یا همان مولکول حامل انرژی در بدن که بدون آن بدن قادر به انجام هیچ کاری نیست، در تحقیقات انجام شده مبتنی بر استفاده از لیزر کم توان و نور درمانی مشاهده شده است.

علت بروز آسم برونشیال

آسم برونشیال از جمله بیماری های تنفسی است که علامت اصلی آن التهاب مزمن مسیرهای تنفسی است که به مرور باعث انسداد راه های هوایی و بنابراین بیماری آمفیزم، برونشیت مزمن و دیگر بیماری های تنفسی می گردد. مسلما مهمترین مکانیسم برای این بیماری، مهار واکنش های التهابی و کمک به بازسازی سلول ها است. از نشانه های این بیماری می توان به سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه (ویز) و احساس سنگینی و فسار در قفسه سینه اشاره کرد. عامل اصلی این بیماری التهاب نایژه و مسیرهای هوایی ریه است. مواد مخاطی ترشح شده در واکنش های التهابی، باعث مسدود شدن راه های هوایی و درنهایت تنگی نفس می شوند. این مشکل در ایالات متحده و در کودکان شایع تر است.

لیزرآکوپانکچر یک راه درمانی موثر، ایمن و فاقد عارضه برای مشکلات مزمن تنفسی از جمله آسم برونشیال است. این روش که از طریق تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر کم توان صورت می گیرد، به طرق زیر اثرگذار است:

کمک به بازسازی سلول های در حال تخریب، تحریک بروز واکنش های ضدالتهابی، کمک به کاهش ورم یا ادم، کاهش تشکیل فیبروز بافتی، تحریک عملکرد اعصاب، تحریک تولید نیتریک اکسید (یکی از مواد ضروری در بدن که باعث افزایش جریان خون و درنتیجه افزایش رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات می شود)، کاهش تشکیل هیستامین (ماده التهاب زا) و تحریک تولید اندورفین ها.

مطالعه انجام شده بر کودکان مبتلا به آسم نشان می دهد گروه درمان که ۱۲ جلسه درمان با لیزرآکوپانکچر دریافت کرده بودند، افزایش معناداری از نظر آماری در پارامترهای مربوط به تنفس نسبت به گروه کنترل نشان دادند.

پزشک طب سوزنی علاوه بر بررسی نتایج آزمایشات، تشخیص نوع آسم را از روی ویژگی های زبان و نبض بیمار نیز انجام می دهد. به عنوان مثال پوشش سفید رنگ و چسبناک زبان و نبض کند نشاندهنده احتباس خلط در ریه ها است و بنابریان، اصل درمانی بر دفع خلط قرار می گیرد. در بیمار دیگری که پوشش زبان زرد و چسبناک است، اما نبض کند نیست و بیمار علاوه بر خلط، تب نیز دارد، حمله گرما به ریه ها تشخیص داده می شود و اصل درمانی  دفع گرما و خلط از ریه ها خواهد بود.

منابع

Evaluation of the improvement effect of laser acupuncture biostimulation in asthmatic children by exhaled inflammatory biomarker level of nitric oxide. Dabbous OA, Soliman MM, Mohamed NH. Lasers Med Sci. 2017 Jan;32(1):53-59

Role of laser acupuncture in chronic respiratory diseases, Amany R.Mohamed, aMarwa M.Shaban. Volume 63, Issue 4, October 2014, Pages 1065-1070.

Yellow laser acupuncture — A new option for prevention and early intervention of lifestyle-related diseases: A randomized, placebo-controlled trial in volunteers. Daniela Litscher, Guangjun Wang, Ingrid Gaischek. Laser Ther. 2015 Mar 31; 24(1): 53–۶۱.

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

نظر خود را بنویسید