آقای الف. ح. ۷۶ ساله از تهران به علت درد شدید لگن راست به مطب  مراجعه نمودند. بیمار مبتلا به سرطان ریه بودند، ولی از یک ماه قبل دردی طاقت فرسا در ناحیه لگن سمت راست داشتند که با طب سوزنی بدن و لیزرآکوپانکچر گوش برای کاهش درد تحت درمان قرارگرفتند.
در بررسی ظاهر گوش، در ناحیه ای که متناظر با لگن است و در تصویر مشاهده می کنید، برآمدگی مشاهده گردید. بر اساس کتب مرجع اوریکولوتراپی، همانند کتاب راهنمای طب سوزنی گوش که توسط اینجانب ترجمه شده است، ذکر شده که ظاهر گوش می تواند اطلاعات ارزشمندی جهت تشخیص بیماری به پزشک بدهد. این تغییرات ظاهری گوش می تواند شامل نقاط قهوه ای تیره، قرمزی، پوسته پوسته های سفید در یک نقطه، برآمدگی یا فرورفتگی باشد.

تشخیص بیماری در طب سنتی

در گذشته به جای انجام آزمایش خون و سونوگرافی یا رادیولوژی از روش های دیگر که بعضا گویاتر و مفیدتر از روش های امروزی هستند، استفاده می شد، چرا که برخی از این روش ها، بیماری یا ضعف اعضا را در اولین مراحل ابتدایی آن تشخیص و با پیشگیری از آن از رسیدن مشکل به مراحل بحرانی پیشگیری می کردند. از جمله این روش ها تشخیص از روی زبان بیمار، نبض، کف دست، رنگ چهره و مزاج بیمار و با درنظر گرفتن سن، شغل، وضعیت جسمی و روحی، جنسیت، طعم دهان، رنگ ادرار و … صورت می کرفت.

تشخیص از روی زبان

رنگ پوشش زبان و حالت آن می تواند راهنمای بسیار خوبی در تشخیص زودهنگام بیماری ها و ضعف اعضای دخلی بدن و درنتیجه پیشگیری از آن ها باشد. زبان به طور طبیعی باید به رنگ صورتی و عضلانی باشد و اثری از جای دندان بر روی آن مشاهده نشود. همچنین، مقداری بزاق سطح زبان را می پوشاند و زمانیکه رنگ و چسبندگی بزاق تغییر کند، نشان از بیماری دارد، مثلا اگر این بزاق غلیظ تر از حد نرمال باشد، مشکلات سیستم گوارش را نشان می دهد. ر صورتی که رنگ بزاق زرد باشد، احتمال عفونت یا التهاب در قسمتی از بدن وجود دارد. عدم وجود پوشش در بخش هایی از زبان که به آن زبان تکه تکه یا جغرافیایی نیز گفته می شود نشان از مصرف اخیر آنتی بیوتیک ها یا مشکلات روده ای دارد و تشخیص دقیق آن تنها توسط پزشک صورت می گیرد. یا قرمزی نوک زبان می تواند نشاندهنده مشکلات هیجانی مثل ناراحتی، خشم و دیگر موارد دارد.

زبن فوق نشاندهنده گرمای بیش از حد در اعضای داخلی بدن است.

وجود خال های قرمز در نوک زبان نشاندهنده گرمای بیش از حد یا آتش قلب است که در اثر مشکلات هیجانی بروز می کند.

برای مشاهده تمام حالات و رنگ های زبان می توانید به کتاب “راهنمای بالینی تشخیص از طریق زبان” نوشته “دکتر عباس انصاری” مراجعه کنید.

تشخیص از روی نبض

پزشکان ایرانی پایه گذار تشخیص بیماری از روی نبض بوده اند و حکیم جرجانی از ۶۹ نوع نبض در کتاب خود یاد می کند. تشخیص از روی نبض بدین صورت است که به عنوان مثال ممکن است بیمار، نبض بسیار کندی داشته باشد که در اغلب موارد نشاندهنده غلظت خون بالا است، زیرا خون در رگ‌ها به‌کندی حرکت می کند و باعث شده است فشار بیشتری به قلب وارد شود که همین امر نبض را کند کرده است و یا مثلا در فردی که داروی تجویزشده توسط پزشک خود را نیمه‌کاره رها کرده، ممکن است خون در رگ‌ها رقیق شود و ضربان قلب افزایش پیدا کند. درنتیجه این تغییرات، نبض او تندتر می‌زند.

تشخیص از طریق گوش

از دیگر مواردی که می توان بر اساس آن پی به بیماری های درون بدن برد، می توان به تغییر در شکل ظاهری گوش ها اشاره کرد. همانند نمونه ذکر شده در بالا که برآمدگی در ناحیه مربوط به لگن وجود درد در این ناحیه را تایید می کند.

WhatsApp Image 2019-07-14 at 11.01.04 PM(1)

در کتاب راهنمای طب سوزنی گوش (اوریکولوتراپی)، نوشته پرفسور تری اولسون و ترجمه دکتر عباس انصاری توضیحات کاملی از تشخیص بیماری از روی گوش و درمان انواع بیماری ها و نقاط مختلف گوش آورده شده است:

تصاویری از این کتاب را که مرتبط با این مبحث هستند می توانید در ادامه مشاهده بفرمایید:

WhatsApp Image 2019-07-16 at 9.16.20 AM(1) WhatsApp Image 2019-07-16 at 9.16.20 AM

 

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

نظر خود را بنویسید