آخرین ورژن نقشه جدید گوش به لطف خدا ترجمه و چاپ گردید. این نقشه گوش توسط پروفسور فرانک بار از آلمان و با هماهنگی مراکز معتبر طب سوزنی جهان تهیه شده و حق ترجمه و چاپ آن در ایران به اینجانب واگذار گردیده است.

تمام بخش ها و اعضای مختلف بدن انسان دارای نقطه متناظر بر روی گوش هستند و تحریک این نقاط می تواند اثرات درمانی داشته باشد. به عنوان مثال، در بیمارانی که ترشح اسید معده زیاد است، با تحریک نقاطی مثل معده و عصب واگ می توان ترشح اسید معده را کاهش داد. یا در افراد مبتلا به آسم، با تحریک نقاط ریه و عصب سمپاتیک می توان به بهبود بیماری کمک کرد. تحریک نقاط گوش می تواند با سوزن هایی ظریف تر از سوزن هایی که برای طب سوزنی بدن استفاده می شوند، الکتریسیته یا لیزر، گذاشتن دانه های گیاهی (Seed)، مغناطیسی (ASP) یا حتی ماساژ انجام گیرد و اثرات درمانی را بروز دهد.
همانطور که می دانیم تمام موجودات مهره‌دار از لقاح تنها یک تخمک و یک اسپرم شروع می‌شوند. این تک سلول اولیه به‌طور تصاعدی تقسیم می‌شود تا به یک موجود پرسلولی تبدیل شود. گوی کروی بوجود آمده از تقسیمات مکرر سلولی در نهایت روی خودش تا می‌خورد و از این پس بیشتر شبیه به یک جام خواهد بود تا یک کره و سپس به سه لایه متفاوت از بافت جنینی متمایز می‌شود. از این سه نوع بافت اصلی است که تمام اندام‌های بدن شکل می‌گیرند. در یک سازمان‌بندی مشابه، اندام‌های آناتومیکی متفاوت که از این سه لایه جنینی مشتق شده‌اند، روی نواحی متفاوت گوش ترسیم می‌شوند.

بر این اساس مشخص شده که لبه‌های خارجی گوش، عمدتا با شاخه گوشی-گیجگاهی عصب سه‌قلوی مربوط به آرواره زیرین عصب‌رسانی می‌شود، که نشان‌دهنده ناحیه‌ای سومستتیک (Somesthetic) مرتبط با عضلات سوماتیک می‌باشد‌.

انشعاب آرواره تحتانی یا انشعاب میانی آرواره بالایی عصب سه‌قلو است که توسط دندانپزشکان، هنگام انجام کارهای دندانپزشکی به وسیله نووکائین بی‌حس می‌شود. سومین انشعاب عصب سه‌قلو، پوست و ماهیچه‌های صورت و پیشانی را عصب‌دهی می‌کند که در صورت آسیب می‌تواند منجر به اسپاسم ناگهانی صورت شود. حفره مرکزی گوش خارجی بیشتر با انشعاب گوشی عصب واگ پاراسمپاتیک عصب رسانی می‌شود. این عصب دهم جمجمه‌ای، تمام اندام‌های داخلی بدن را تنظیم می‌کند. در اینجا باید بگوییم لاله گوش تنها ناحیه بدن است که در آن عصب واگ به سطح خارجی بدن امتداد می‌یابد. بدین ترتیب هر قسمت یا هر عضو بدن دارای نقطه متناظر بر روی گوش است که به طور علمی به اثبات رسیده و اثرات درمانی تحریک این نواحی گوش به خوبی نشان داده شده است.

 

منبع: راهنمای طب سوزنی گوش (اوریکولوتراپی)، نویسنده: تری اولسون، مترجم: دکتر عباس انصاری

 

 

 

جناب آقای دکتر عباس انصاری در کنار پرفسور فرانک بار

 

اطلاعات تماس و سفارش:
۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
تلگرام: DrAnsariClinic@
اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@
نظر خود را بنویسید