درد شانه سومین درد اسکلتی- عضلانی شایع در بین افراد است. درصد شیوع ماهانه این درد در بین عموم بین ۱۸ تا ۳۰% است؛ در حالی که شیوع آن در کل زندگی افراد بین ۶٫۷ تا ۶۶٫۷% گزارش شده است. هرچند دلیل درد شانه متفاوت است و آسیب های شانه عموما کوتاه مدت اند، اما نیمی از افراد به خصوص افراد مسن ممکن است درد یا اختلال در عملکرد شانه را به مدت دو سال تحمل کنند، به طوری که کیفیت زندگی آنها را کاهش می دهد؛ بنابراین، درمان موثر برای درد شانه برای تسکین درد و پیشگیری از کاهش  کارایی فرد حائز اهمیت است.

درد  شانه معمولا در حالت استراحت و در هنگام شب بیشتر فرد را آزار می دهد، اما خبر خوب اینست که اغلب دردهای اسکلتی- عضلانی از جمله درد شانه و زانو در مراحل اولیه بدون انجام جراحی و با درمان هایی مثل طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر به راحتی قابل درمان است؛ اما اگر تظاهرات بیماری را نادیده بگیرید، درمان بسیار مشکل تر خواهد شد، بنابراین هر مشکلی را در مراحل اولیه آن جدی بگیرید؛ چه بسا درد شانه نشان از یک بیماری جدی داشته باشد. درد شانه که به گردن  امتداد دارد و با تکان دادن دست بیشتر می شود، معمولا مربوط به مشکل قلبی نیست. اغلب دردهای شانه و دست و زانو مربوط به اسپاسم عضلات و لیگامان ها و مفاصل است و طب سوزنی می تواند اینگونه دردها را بهبود بخشد.

امروزه روش های نوین طب سوزنی مثل طب سوزنی الکتریکی و طب سوزنی لیزری (لیزرآکوپانکچر) و نیز طب سوزنی گوش به صورت لیزر گوش و سوزن های مغناطیسی از جمله درمان های مکمل و موثر برای اختلالات اسکلتی عضلانی به ویژه درد شانه، شانه منجمد یا یخزده، درد دست ها و زانوها است که با تحریک نقاط خاصی از بدن باعث برطرف شدن اسپاسم عضلات، خونرسانی به عضلات، کاهش اتساع و ورم مفاصل می گردد.

در آزمایش کنترل شده تصادفی که از ژانویه ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ به طول انجامی، ۱۶۴ بیمار با درد در یک شانه، چپ یا راست، شرکت کردند. هدف از آزمایش تغییر در شدت درد شانه و عملکرد آن و افزایش کیفیت زندگی مرتبط با کاهش درد بود. نتایج قبل از درمان و پس از ۶ ، ۱۰ و ۱۸ هفته پس از شروع درمان ارزیابی گردید.
البته این موضوع بدان معنا نیست که درمان تا ۱۸ هفته ادامه داشت، بلکه بدین معناست که اثرات درمان تا ۱۸ هفته پس از شروع آن در بین بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج نشان داد ۶ هفته پس از درمان تفاوت قابل توجهی از نظر آماری در عملکرد شانه، سلامت فیزیکی و سلامت ذهنی مرتبط با آن در گروه طب سوزنی در مقایسه با گروه درمان مشاهده گردید. ۱۸ هفته پس از درمان درد و عملکرد های شانه بهبود یافت.
در بررسی فوق از روش سنتی طب سوزنی یا همان فرو  بردن سوزن ها به نقاط خاصی که مرتبط با درد شانه بودند، استفاده شد. سوزن ها به عمق۱۰ تا ۱۵ میلیمتر در نقطه ST-38 و نقاط دیگر وارد شدند و سپس در نقطه وارد شده چرخانده می شدند؛ به طوری که بیمار حس وجود سوزن را تا اندام های تحتانی حس می کرد. سوزن ها به مدت ۲۰ دقیقه در بدن باقی ماند و این حرکت چرخشی به ازای هر ۵ دقیقه به مدت یک دقیقه انجام می شد. همچنین، در حین انجام این روش از بیمار درخواست می‌شد شانه اش را تکان دهد. نتایج، تاثیر آشکار و معناداری را از نظر بالینی در دامنه حرکت شانه در بیماران نشان داد.

در لیزرآکوپانکچر نقاط با لیزر کم توان تحریک می شوند؛ این لیزر هیچ تاثیر مضری به همراه ندارد، از سوی دیگر، تحریک بهتر نقاط و درنتیجه تاثیر درمانی بیشتر را به دنبال دارد.

 

 

 

 

منبع:

Motion style acupuncture therapy for shoulder pain: a randomized controlled trial by Guang-Xia Shi et all

 

نظر خود را بنویسید