قطع قاعدگی (آمنوره) به مدت چهار تا شش ماه و افزایش هورمون FSH (‌که از هیپوفیز ترشح می شود) اولین علامت یائسگی زودرس است. هورمون FSH به منظور  تحریک تخمدان ترشح می‌ شود و چون تخمدان فعالیت ندارد، سطح این هورمون بالا می‌ رود و یائسگی بروز می کند. اگر این اتفاق در سنین سن ۵۰ تا ۵۵ رخ دهد، یائسگی نرمال یا طبیعی بروز کرده است. متوسط سن یائسگی ۵۱ سالگی است، اما بعضی زنان قبل از ۵۰ سالگی و بعضی دیگر بعد از ۵۵ سالگی و نزدیک به ۶۰ سالگی یائسه می‌ شوند و این به معنای غیرطبیعی بودن نیست. یائسگی غیرطبیعی که یائسگی زودرس نیز نامیده می شود، قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می‌ افتد و امروزه تعداد چنین زنانی رو به افزایش است.

بروز یائسگی به معنای توقف تخمک گذاری است و مسلما با بروز تغییرات فزیولوژیک همراه است. یکی از علائم ناشی از کاهش و یا قطع هورمون استروژن گرگرفتگی و تعریق شبانه است که موجب اختلالات خواب می گردد؛ بعد از یائسگی نیز افزایش ابتلا به پوکی استخوان، بیماری ‌های قلبی و عروقی، خشکی واژن و افسردگی را نیز به همراه دارد.

افرادی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، معمولا به این دلیل است که تخمدان‌هایشان عملکرد خوبی نداشته و تخمک‌های مناسب نیز ندارند. اکثر متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که یائسگی زودرس درمانی ندارد و فرد باید برای قاعدگی دارو مصرف کند و برای بارداری نیز کاندید تخمک اهدایی باشد؛ اما خوشبختانه روش درمانی موثری برای این مشکل وجود دارد. ویدئوی زیر یکی از بیماران یائسگی زودرس را نشان می دهد که با لیزرآکوانکچر توانستند بدون مصرف دارو مجددا پریود شوند:

 

 

بیمار خانم ۴۳ ساله که به دلیل یائسگی زودرس مراجعه کردند.
ایشان از ۶ ماه قبل از مراجعه قاعدگی نداشتند. در اولین جلسه، درخواست آزمایش داده شد که میزان ذخیره تخمدان یا AMH را برابر ۰٫۱، FSH را برابر ۱۱۳ و LH را برابر ۲۲ نشان می داد.
یک دوره لیزرآکوپانکچر، طب سوزنی، اوریکولوتراپی، لیزر موضعی تخمدان ها و رحم برای ایشان انجام شد. بیمار در جلسه نهم درمان پریود شدند و تاکنون سه ماه پشت سرهم به طور منظم و بدون مصرف هر گونه دارو پریود داشته اند. طی آزمایش مجدد مشخص شد، میزان AMH به دو برابر افزایش یافته و برابر ۰٫۲ است و میزان FSH به ۷ و LH به ۵ کاهش یافته است. بیمار پس از سه ماه برای افزایش بیشتر ذخیره تخمدان  مراجعه کرده اند. همانطور که در جواب آزمایشات مشاهده می‌کنید، سطح سرمی FSH ، LH و AMH، قبل و بعد از درمان بدین صورت است:

FSH: 113.6 ➡ ۷٫۷
LH: 22.2 ⁦➡⁩ ۵٫۳
AMH: 0.1 ➡ ۰٫۲

 

جواب آزمایشات قبل و بعد از درمان بیمار:

 

نظر خود را بنویسید