طب سوزنی گوش از نظر علمی ابزار بسیار معتبرتری در تعیین نواحی درد یا آسیب در بدن نسبت به دیگر روش‌های طب سنتی چینی مثل تشخیص از طریق نبض و زبان است. در تشخیص بر اساس گوش، بیماری‌های خاص بدن توسط قسمت‌هایی از گوش خارجی که تیره‌تر یا کمرنگ‌تر هستند، تغییر رنگ داده‌اند یا پوسته پوسته شده‌اند، مشخص می‌شود. نقاط آسیب‌شناختی گوش ظریف‌تر و حساس‌تر هستند (بدان معنا که نسبت به لمس، فشار و … حساس تر هستند و هنگام اسکن گوش با دستگاه لیزر واکنش نشان می دهند) و  نسبت به دیگر نواحی گوش سطح بالاتری از هدایت پوستی را نشان می دهند.

تغییرات دقیق در واکنش‌پذیری گوش می‌تواند مواردی را که بیمار اشاره ای به آن ها نمی کند، تشخیص دهد و یا پزشک را از تشخیص خود مطمئن تر سازد. به عنوان مثال بیمار هنگام مراجعه علائمی را ذکر می کند و پزشک مشکوک به وجود بیماری یا مشکل x در وی می گردد. با بررسی تغییرات گوش و اسکن آن می تواند از تشخیص خود مطمئن شود. از آنجا که قدم اول در درمان، تشخیص صحیح است، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود.

به عنوان مثال پوسته‌های سفید، پوسته‌های خشن و خشک، پوسته پوسته شدن و قسمت‌های شوره مانند در سطح گوش معمولاً نشان‌دهنده شرایط مزمن در بدن است. سفید شدن پوست گوش همراه با هاله قرمز در اطراف آن در ناحیه ای که مطابق با ناحیه قلب است، معمولاً روماتیسم قلبی را نشان می‌دهد. در معاینه دقیق گوش بیماران مختلف می‌توانیم خشکی برخی از قسمت‌های پوست را مشاهده کنیم. اگر گوش بیمار تمیز شود، مناطق پوسته پوسته سفید مجدداً طی چند روز دوباره ظاهر می‌شود، مگر این‌که وضعیت مربوطه کاملا درمان شده باشد. اگر درمان برای از بین بردن آن وضعیت مؤثر و مفید باشد، مناطق پوسته پوسته روی گوش دوباره ظاهر نمی‌شود. هرگونه تغییر مزمن گوش دقیقاً مطابق با حضور مداوم یک اختلال است و زمانی که اختلال فیزیکی کاهش یابد، تغییرات روی سطح گوش ناپدید می‌شود. 

 

تصویر زیر گوش بیمار آقای ۴۰ ساله که به علت اضطراب شدید به مطب ما مراجعه کرده بودند. ابتدا نقطه اضطراب را بر روی گوش اسکن کردیم که مثبت بود. زمانی که ASP یا سوزن نیمه دائمی گوش را زدیم، زیر پوست خونریزی کرد؛ سریعا ASP را خارج و با فشار ناحیه با گاز از خونریزی جلوگیری شد. درمان را با طب سوزنی و نقاط دیگری از گوش ادامه دادیم. نکته جالب اینکه چند روز بعد که نقطه اضطراب را ASP زدم، خون خارج نشد و به گفته بیمار اضطرابش کاهش یافته بود.

 

خونریزی در نقطه اضطراب بر روی گوش که نشان از اضطراب شدید بیمار دارد

سوزن های ASP (Aiguille Semi-Permanente) در دو جنس طلا و نقره

 

کاشت یا ایمپلنت ASP بر روی گوش (این سوزن ها در صورت مراقبت بین یک تا دو هفته بر روی گوش باقی می مانند و با تحریک مداوم نقطه درمانی مربوطه بر روی گوش، باعث بهبود بهتر و سریع تر بیماری می شوند)

 

 

نظر خود را بنویسید