یکی از درمان های رایج امروزی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)، به ویژه مواردی که علائم را با شدت بیشتری نشان می دهند، مصرف دارو است، اما بسیاری از والدین با توجه به سن کودک خود و با آگاهی از عوارض داروها تمایلی به انتخاب دارودرمانی ندارند؛ چرا که اغلب کودکان بیش فعال در رده های سنی پایین قرار دارند. طبق استانداردهای آکادمی طب اطفال آمریکا، مصرف دارو برای این اختلال درکودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی شود و بهتر است از روش های درمانی دیگر مانند رفتار درمانی، ورزش درمانی و … استفاده شود.

یکی از روش های درمانی که می تواند در کنار روش های درمانی فوق یا به عنوان تنها روش درمانی برای این اختلال مورد استفاده قرار گیرد، لیزر آکوپانکچر یا همان استفاده از لیزر کم توان (LLLT) برای تحریک نقاط طب سوزنی است. در این روش از سوزن برای تحریک نقاط گوش و بدن در کودک استفاده نمی شود، درنتیجه کودک ترسی از این روش نخواهد داشت و کاملا ایمن و بدون درد است.
کنفرانس بین المللی طب سوزنی و موکساگذاری در نوامبر ۲۰۱۹ در کشور ترکیه برگزار گردید و اینجانب با توجه به نتایج درمانی قابل توجه که در درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی با لیزرآکوپانکچر داشتم، سخنرانی خود را با همین موضوع (درمان بیش فعالی کودکان با لیزر آکوپانکچر) ارائه کردم.

 

علی آقا ۴ ساله که یک دوره درمان با لیزرآکوپانکچر ولیزرموضعی را پشت سر گذاشته اند و در حال حاضر دوره دوم درمان را شروع کرده ایم.
 قبل از شروع پکیج اول درمان اصلا صحبت نمی‌کردند، حتی کلمه مادر را نیز به کار نمی بردند. بعد از جلسه دوم درمان صحبت کردن ایشان بهتر شد و مادر خود را با کلمه «مادر» صدا زدند. غیر از بهبود قابل توجه در صحبت کردن، درک و فهم ایشان نیز بسیار بهبود یافته است.
 مادر بیمار اعتقادی به طب سوزنی نداشتند و با ترس و تردید این روش را انتخاب کرده بودند. خوشبختانه، بیمار تغییرات زیادی بعد از دوره اول درمان نشان داد؛ ایشان آرام‌تر شده و کیفیت خواب نیز بالاتر رفته است؛ با اینکه پزشکان تلاش زیادی در جهت بهبود ایشان داشتند، اما همچنان بیمار در طول شب از خواب بیدار می‌شد و در اتاق راه می رفت؛ با وجودی که در حال مصرف دارو نیز بود.
بیمار از مهر سال گذشته تا قبل از مراجعه به ما یعنی تیرماه تحت مراقبت پزشکان بودند، اما بهبود چندانی نداشتند.
نوار مغزی و نوار عصب و عضله بیمار بعد از دور اول درمان بهبودقابل توجه ایشان را ثابت میکند.
درمان لیزر آکوپانکچر و طب سوزنی تداخلی با درمان های رایج ندارد و بیمار همچنان تحت نظر فوق تخصص مغز وا عصاب جهت پیگیری و ادامه درمان می باشد.

 

نظر خود را بنویسید