دیسک کمر یا نورالژی سیاتیک در اثر فشارهای زیاد و یا حرکات نامناسب ستون فقرات و در نتیجه بیرون زدگی ماده ژلاتینی بین غضروف های بین مهره ای به وجود می آید. این بیرون زدگی به ریشه‌های عصبی که از سوراخهای بین‌مهره‌ای خارج می شوند، فشار وارد کرده و موجب درد غیر قابل تحمل در ناحیه آن مهره و مسیر عصبی مربوطه می شوند.

در تصویربرداری M.R.I کاهش فضای مفصلی بین دو مهره و بیرون زدگی دیسک همراه با تنگ شدن کانال نخاعی قابل مشاهده است.

روش‌های درمانی متعددی برای این بیماری وجود دارد؛ شامل استراحت مطلق، استفاده از مسکن‌ها، ماساژ درمانی، طب سوزنی و غیره که در این میان طب سوزنی با اثر بر روی کانال های مسدود شده و رفع انسداد در مسیر های انسدادی و ایجاد جریان روان انرژی در این مسیرها موجب کاهش درد و التهاب در مسیر عصب سیاتیک و دیسک می گردد.
متاسفانه جراحی دیسک کمر یک عمل مخاطره آمیز است و عوارض جانبی آن به صورت تنگی کانال نخاع و ایجاد فشار ثانویه بر روی اعصاب نخاعی بروز می کند که موجب بروز مشکلات بیشتری خواهد شد. طب سوزنی درمان موثر و بی عارضه است که از طریق کاهش درد و التهاب در محل مفاصل موجب کاهش قابل توجه درد کمر می گردد. لیزر طب سوزنی یا لیزرآکوپانکچر با استفاده از لیزر کم توان و تحریک بهتر نقاط طب سوزنی، تاثیر چندین برابر و سریع تری نسبت به طب سوزنی با سوزن دارد.

بیمار ف. ص. ۲۳ ساله به مدت یک سال به درد کمر مبتلا بودند. تصویر برداری M.R.I دیسک کمر حاد را نشان می داد و چندین پزشک پیشنهاد عمل جراحی داده بودند. بیمار حاضر به جراحی نبودند و با داروهای مسکن اندکی بهتر شدند.
 مجدداً در سال جاری به دنبال سرماخوردگی کمردرد ایشان عود کرد. بیمار چهارمین جلسه درمان را پشت سر گذاشته و در همین تعداد جلسات معدود، تقریباً ۶۰ درصد درد کمر و نیز درد سیاتیک بهبود یافته و در حال حاضر می‌توانند سر پا بایستند و پیاده روی کنند، درحالیکه قبل از شروع درمان در مطب ما قادر به اینکار نبودند. درمان جهت بهبودی کامل ادامه دارد…

 

 

 

نظر خود را بنویسید