زنانی که تحت درمان باروری قرار می گیرند، غالباً معتقدند که تمام چیزی که هنگام تلاش برای باروری باید مورد توجه  قرار گیرد، تعداد تخمک های آنها است. با این حال، در واقع این کیفیت تخمک ها است که تعیین می کند جنین قادر به رسیدن به مرحله بلاستوسیست می باشد یا خیر و آیا می تواند لانه گزینی کند و به یک جنین سالم تبدیل شود. کیفیت تخمک تحت تأثیر عملکرد تخمدان و وضعیت محیط تولید مثل – به عنوان مثال عملکرد هماهنگ محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – تخمدان – و همچنین عوامل سبک زندگی و سن بیمار است. فاکتورهای لوله ای (tubal) یا ایمنی بدن شانس باروری را در زنان مختل می کند. از دیدگاه طب چینی، عملکردهای اصلی دستگاه تولید مثل زنان توسط کبد، کلیه ، کبد و طحال اداره می شود. بنابراین به منظور تقویت محیط تولید مثل و ایجاد شرایط بهینه برای باروری، و نیز آمادگی آندومتر و متعاقبا بارداری سالم باید سلامت این اعضا مورد توجه قرار گیرد.

 

در بررسی انجام شده توسط Shiu HonChui و همکاران، بیماران زن که به دنبال مشاوره پزشکی برای ناباروری بودند، از نظر بالینی مورد بررسی قرار گرفتند. آنها با طب سوزنی به تنهایی و یا ترکیب طب سوزنی و تجویز داروهای چینی، بر اساس وضعیت فرد و یا نوع  بیماری تحت درمان قرار گرفتند. علت اصلی ناباروری نه از دیدگاه طب غربی، بلکه بر اساس طب سنتی چین مورد توجه قرار گرفت. در نهایت ۲۱ بیمار دوره درمانی را به اتمام رساندند که  از این بین، ۱۵ بیمار در دسته “راکدشدن چی یا انرژی کبد” طبقه بندی شدند. هشت بیمار فقط با طب سوزنی تحت درمان قرار گرفتند، در حالی که ۱۳ بیمار باقی مانده تحت درمان طب سوزنی همراه با داروهای چینی قرار گرفتند.
طی دوره دو ساله این بررسی، ۱۴ زن (۶۶/۷ درصد) موفق به بارداری شدند و ۷ بیمار پس از پایان دوره درمان نتوانستند باردار شوند. هیچ یک از ۲۱ مورد شرکت کننده در بررسی عوارض جانبی نشان ندادند. این بررسی نشان می دهد طب سوزنی به تنهایی یا در کنار درمان دارویی می تواند گزینه بسیار موثری در درمان ناباروی زنان باشد.

طب سوزنی جریان انرژی در بدن را تنظیم می کند و به بازگرداندن آن به تعادل کمک می کند. این روش در درمان باروری، به صورت افزایش جریان خون به رحم، تنظیم هورمون های تولید مثل و کاهش التهاب عمل می کند تا شانس بارداری را افزایش دهد.

این فرآیند شامل قرار دادن سوزن های بسیار ظریف در نقاط مختلف بدن است که کاملا بدون عارضه است. تحریک نقاط می تواند با روش های دیگر از جمله با لیزر کم توان (Low level Laser Therap: LLLT) صورت گیرد. با توجه به اینکه بیمار در مرحله تخمک گذاری قرار دارد یا تحریک فولیکول و یا اینکه IVF انجام داده است، نقاط تحریکی متفاوت خواهند بود. همچنین تعداد جلسات بسته به نیاز بیمار متفاوت است. تحریک نقاط با لیزر روشی کاملا بدون درد و بدون عارضه است که بسیار موثرتر از طب سوزنی با سوزن عمل می کند.

 

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

t.me/DrAnsariclinic

۰۹۱۰-۶۶۴-۲۹۲۰

 

منبع:

A case series of acupuncture treatment for female infertility with some cases supplemented with Chinese medicines

By Shiu HonChui et al., 2014

 

The Acupuncture Treatment of Female Infertility – with Particular Reference to Egg Quality and Endometrial Receptiveness

T.A. Maughanand, X.P. Zhai., 2012

 

نظر خود را بنویسید