سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شناخته شده ترین اختلال عملکرد غدد درون ریز است که ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین تولید مثل را تحت تأثیر قرار می دهد. حدود ۲۱٪ از کل جمعیت زنان و ۱۵ تا ۲۰ % از جمعیت زنان نابارور مبتلا به PCOS هستند. مقاومت به انسولین (IR) شناخته شده ترین مشخصه PCOS است که در ۸۵٪ از این زنان نشان داده شده است. دیگر جنبه اصلی PCOS، سطح بالای هورمون آندروژن است که حدود ۶۰ تا ۸۰٪ از زنان PCOS را تحت تأثیر قرار می دهد و موجب بروز علائمی مانند هیرسوتیسم (پرمویی)، آکنه و آلوپسی (ریزش مو) می شود.
انستیتوی ملی بهداشت (NIH) معیارهای تحقیقاتی را برای این سندرم پیشنهاد کرده است که طبق آن این سندرم به معنای وجود همزمان بیش از حد آندروژن و اختلال تخمدان است. در سال ۲۰۰۳ ، معیار دیگری برای این سندرم تعریف شد که در آن حداقل باید ۲ معیار آندروژن بیش از حد، اختلال تخمک گذاری و تخمدان پلی کیستیک وجود داشته باشد تا فرد به عنوان فرد مبتلا به PCOS شناخته شود.
PCOS مجموعه ای از علائم با علل ناشناخته است و یک اختلال ناهمگن محسوب می شود که منجر به هایپر آندروژنیسم (آندروژن بیش از حد) می شود. شواهد موجود نشان می دهد سلول های تکای (theca) تخمدان منبع اصلی تولید و انتشار آندروژن هستند که نقش اساسی در بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند. علاوه بر این، محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان (HPO) و مقاومت به انسولین می تواند در بروز PCOS نقش داشته باشد. تغییر در فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک نیز در لیست دلایل این سندرم ارائه شده است.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقادیر بالای LH و مقادیر پایین FSH را نشان می دهند که این امر باعث بر هم خوردن نسبت این دو هورمون و موجب اختلال در تبدیل آندروژن به استروژن می شود (در نتیجه میزان آندروژن بالا و میزان استروژن کم است). سطح AMH در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک متناسب با تعداد فولیکول های آنترال و سطح آندروژن است؛ بنابراین AMH در این زنان ۲-۳ برابر مقدار نرمال است.
بررسی انجام شده بر روی ۱۳ زن مبتلا به این سندرم که تحت درمان با لیزر طب سوزنی یا لیزرآکوپانکچر قرار گرفتند، نشان داد، ۱۲ هفته درمان با این روش سطح هورمون های افزاش یافته در این سندرم را به میزان معناداری کاهش می دهد، اما تغییری در میزان FSH یا همان هورمون تحریک کننده فولیکول ها مشاهده نمی شود. آزمایش خون برای اندازه گیری سطح تستوسترون آزاد سرم، تستوسترون کل (توتال)، LH، FSH و AMH برای همه بیماران در مرحله قبل از درمان انجام شد. از این ۱۳ زن، ۶ نفر اختلال تخمک گذاری و مقادیر بالای آندروژن نشان می دادند، ۴ نفر مبتلا به کیست تخمدان و آندروژن بیش از حد بودند و ۳ نفر آندروژن بیش از حد، اختلال تخمک گذاری و کیست تخمدان داشتند. این بررسی نشان داد از طریق تحریک نقاط مربوط به اختلالات هورمونی با لیزر کم توان (LLLT) یا همان لیزرآکوپانکچر، مقدار هورمون های افزایش یافته در این سندرم به میزان عادی برمی گردد. همچنین، شاخص توده بدنی با این روش در این زنان کاهش یافت و زنان شرکت کننده در این بررسی کاهش وزن نشان دادند.

بر اساس آنالیز انجام شده در این مطالعه، تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر به عنوان یکی از روش های مؤثر و مطمئن در طب سوزنی  برای معالجه زنان PCOS است و می تواند به عنوان روش درمانی اصلی و یا در ترکیب با درمان های دارویی به عنوان روشی مکمل به کار گرفته شود.

 

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

T.me/DrAnsariClinic

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

 

منیع:

Effectiveness of Laser Acupoints on Women With Polycystic Ovarian Syndrome: A Randomized Controlled Trial
Fayiz F. El-Shamy, Sand S. El-kholy, Marwa M. Abd El-Rahman, Journal of Lasers in Medical Sciences (2018)

نظر خود را بنویسید