مطالعه بالینی برای ارزیابی اثرات درمانی طب سوزنی در ناحیه سر بر عملکرد حرکتی کودکان مبتلا به فلج مغزی (CP) در چین انجام شد. این طرح با عنوان «درمان طب سوزنی در ناحیه حرکتی سر برای اختلال عملکرد حرکتی در کودکان مبتلا به فلج مغزی: یک مطالعه برای کنترل شده تصادفی در چند مرکز درمانی” ، اخیراً در ژورنال Trials منتشر شده است.

طب سوزنی یک روش درمانی باستانی طب سنتی چینی است که بیش از ۳۰۰۰ سال در چین برای معالجه انواع اختلالات انجام می شود و شامل قرار دادن سوزن های استریل نازک از طریق پوست فرد در نقاط خاصی از بدن است.
طب سوزنی از دیدگاه طب سنتی چینی معتقد است که جریان انرژی فرد را برای بهبود سلامتی مجددا برقرار می کند، طب سوزنی در طب غربی سعی دارد سیستم عصبی را با انتشار سیگنال های شیمیایی به عضلات، نخاع و مغز تحریک کند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که رویکردهای مربوط به طب سوزنی ممکن است به کاهش درد و بهبود عملکردهای شناختی و حرکتی در کودکان مبتلا به CP کمک کند.

در چین ، روشهای مختلفی در مورد طب سوزنی ناحیه سر (سوزن هایی که روی پوست سر قرار می گیرند) در ترکیب با درمان های مرسوم برای بهبود اختلال عملکرد حرکتی در این کودکان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. طب سوزنی ناحیه سر با نام جیائو که ترکیبی از درک مدرن از آناتومی مغز و عملکرد آن با تکنیک های طب سوزنی است – ناحیه حرکتی مغز را هدف قرار می دهد و متداول ترین روش در درمان عوارض فلج مغزی است، اما تاکنون مطالعه کنترل شده ای در مورد این روش خاص به چاپ نرسیده است.
بیمارستان کودکان دانشگاه فودان در شانگهای چین، یک مطالعه بالینی کنترل شده تصادفی را برای بررسی اینکه آیا اضافه کردن طب سوزنی پوست جیائو به درمان های توانبخشی استاندارد، عملکرد حرکتی در کودکان مبتلا به CP را بهبود می بخشد، آغاز کرده است.

مطالعه با هدف درمان ۱۰۰ کودک مبتلا به CP اسپاستیک در سنین ۱ تا ۶ سال در چهار بیمارستان در شانگهای آغاز شد. کودکان شرکت کننده در تحقیق بطور تصادفی برای دریافت ترکیبی از طب سوزنی در ناحیه سر (جیائو) و درمان روتین توانبخشی یا توانبخشی معمول به تنهایی، به صورت سه بار در هفته و به مدت ۱۲ هفته در دو گروه قرار گرفتند.

درمان طب سوزنی شامل منطقه حرکتی جیائو به عنوان نقطه طب سوزنی اصلی و نقطه طب سوزنی دیگری به نام Si shencong (EX-HN1) بود. طب سوزنی و توانبخشی هر دو به مدت زمان تقریبی یک ساعت نیاز دارند. در طول مطالعه استفاده از داروهای گیاهی یا تصویب شده چینی ممنوع بوده است.
پس از معالجه، کودکان برای ۱۲ هفته دیگر تحت پیگیری قرار می گیرند که در آن روند بهبودی استاندارد ادامه می یابد و تصمیم می گیرند که آیا درمان طب سوزنی را ادامه دهند یا خیر.

هدف اصلی مطالعه ارزیابی تغییرات عملکرد حرکتی است که از طریق اندازه گیری عملکرد ناخالص – که عملکرد کلی حرکت را ارزیابی می کند – و اندازه گیری عملکرد حرکتی ظریف، که مهارت های حرکتی اندام فوقانی را ارزیابی می شود.

شرکت کنندگان از طریق این اقدامات در شروع مطالعه، در طول درمان (در چهار، هشت و دوازده هفته) و در پایان دوره پیگیری (۲۴ هفته) ارزیابی شدند.

میزان تاثیر کلی در گروه درمان (گروهی که طب سوزنی و توانبخشی را باهم دریافت کرده بودند) به طور معنی داری بالاتر از گروه شاهد (گروهی که فقط درمان های توانبخشی معمول را دریافت کرده بودند) بود.

درنتیجه می توان گفت پاکسازی کانال های انرژی بدن و به ویژه مغز می تواند باعث بهبود عصب آسیب دیده مغز و بازسازی عملکرد مغز شود. درمان طب سوزنی می تواند هر دو پیشرفت حرکتی و پیشرفت شناختی را بهبود بخشد. از طرف دیگر، ماندگاری اثر درمانی طب سوزنی همراه با تمرینات توانبخشی به طور معنی داری بهتر از تمرینات توانبخشی به تنهایی گزارش شد.

در کلینیک دکتر انصاری نقاط طب سوزنی به جای تحریک با سوزن با لیزر کم توان تحریک می شوند. همانطور که در مقاله فوق ملاحظه کردید، تحریک نقاطی از سر تاثیر بسزایی در بهبود عوارض فلج مغزی خواهد داشت، از اینرو ناحیه سر با لیزر موضعی کم توان تحریک می شود و نمونه های فراوانی بوده اند که پس از درمان ترکیبی لیزر طب سوزنی و لیزر موضعی بهبود قابل توجهی در مهارت های حرکتی و شناختی نشان داده اند. تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر که کاملا فاقد درد و بدون عارضه است برای کودکان اهمیت فوق العاده ای دارد، چرا که کودکان معمولا ترس از سوزن دارند و والدین ممکن است تمایلی به انجام طب سوزنی برای فرزند خود به دلیل همین درد سوزن نداشته باشند. لیزرآکوپانکچر درکنار تاثیر بیشتر نسبت به طب سوزنی مرسوم، مشکل ترس از سوزن را نیز به طور کامل حل می کند.

 

 

 

منبع: https://cerebralpalsynewstoday.com/2020/01/22/clinical-trial-recruiting-children-with-cp-to-evaluate-scalp-acupunctures-effect-on-motor-function/

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰-۶۶۴-۲۹۲۰

View this post on Instagram

بیمار چهار و نیم ساله از گیلان به دلیل مشکل گفتار و کاهش تمرکز و بی قراری به مطب ما مراجعه کردند. ایشان دارای استرس زیاد و مشکل تمرکز و توجه بود بعد از یک دوره ۱۲ جلسه ای مشکل استرس تقریباً حل شده، تکلم بهبود یافته و کلمات را روانتر تلفظ می کند، ارتباطش با دیگران بهتر شده و بعد از دو ماه برای دور دوم درمان مراجعه کرده اند. علت بیماری مشخص نیست و بعضی از پزشکان بیماری را مربوط به زردی در دوران کودکی می دانند. Follow ➡️ @Dr.Abbas_Ansari T.me/@DrAnsariClinic #استرس_در_کودکان #بیقراری#تکلم #مشکلات_گفتاری #عدم_تمرکز #نقص_توجه #فلج_مغزی #لیزرآکوپانکچر #لیزر_گوش #طب_سوزنی_لیزری

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

View this post on Instagram

لیزر آکوپانکچر درمان موثری برای بهبود عوارض بیماری فلج مغزی یا سی پی است بیمار م. الف. چهارساله از گیلان، در هفته سی و یکم بارداری به صورت نارس به دنیا آمدند و دوقلو بودند که یکی از آنها در بدو تولد فوت شدند و ایشان نیز به دلیل آمفیزم ریه در بیمارستان در دستگاه انکوباتور نگهداری میشدند. پس از آن مجبور به عمل ریه شدند و در بیمارستان به دلیل عدم رسیدن اکسیژن کافی دچار فلج مغزی می شوند. بیمار نمی تواند به طور کامل بنشیند و طرز راه رفتن ایشان را می‌توانید در ویدیوی قبل از درمان، مشاهده کنید. همچنین، در بدو تولد دچار تشنج شدند و مبتلا به استرابیسم چشمی، و ترس شدید هستند و اصلاً تعادل ندارند. پس از هفت جلسه درمان با لیزراکوپانکچر و لیزر موضعی ناحیه سر (کودکان را سوزن نمی زنم) تغییرات بیمار به این شکل است: از جلسه سوم تغییرات چشمگیر در بیمار ایجاد شده، خودش را به سمت دیگران می کشاند، از زمین بلند می کند و به کمک آنها می‌تواند بایستد، جملات را کاملتر می گوید و درکش از حرف زدن دیگران بیشتر شده و میزان استرابیسم چشم نیز کاهش یافته است. بیمار قبل از درمان همیشه دست چپ خود را در خواب و بیداری جمع میکرد، اما بعد از درمان اصلا دستش را جمع نمی کند و استفاده از دست چپ بیشتر شده است. طرز ایستادن بیمار را می‌توانید در ویدیوی بعد از درمان مشاهده بفرمایید. درمان برای بهبودی کامل بیمار ادامه دارد. #فلج_مغزی #CP #لیزرآکوپانکچر #طب_سوزنی #لیزر #سی_پی #کودکان #دکتر_انصاری #استرابیسم #عوارض_سی_پی #درمان #دکتر_امیرهومن_کاظمی

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

 

نظر خود را بنویسید