در طب غربی، اختلال اضطراب یک وضعیت روانی و فیزیولوژیک است که با اضطراب بیش از حد و نگرانی در مورد حوادث روزمره زندگی بدون هیچ دلیل واضح تعریف می شود. افرادی که علائم اضطراب دارند، همیشه انتظار یک رویداد ناخوشایند و دلهره آور دارند و به طور مداوم در مورد مواردی مانند سلامتی، وضعیت مالی، خانواده، کار یا مدرسه نگران هستند. با داشتن نگرانی بی مورد یا غیر واقعی، زندگی روزمره به وضعیتی از دلهره، ترس و وحشت تبدیل می شود. سرانجام، اضطراب بر تفکر فرد حاکم می شود و می تواند در عملکرد روزانه اختلال ایجاد کند.

علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد:

     تنش عضلانی               بیقراری                  تپش قلب                     تنفس سریع یا دارای مشکل

     ناراحتی معده               مشکل در تمرکز       سردرد                         تعریق

     خستگی                     تحریک پذیری           اختلالات خواب

اضطراب در میزان معقول و متناسب آن یک واکنش سالم به اتفاقات زندگی است. وقتی سالم هستیم و استرس کوتاه مدت است، معمولاً به سلامت از آن عبور می کنیم. با این حال، هنگامی که استرس شدید است، یا اگر مدت زیادی طول بکشد،  سلامت عاطفی و درنهایت، سلامت جسمی ما را به خطر می اندازد.

طب سوزنی و اضطراب

بیماران زیادی از من سوال می کنند که آیا طب سوزنی می تواند اختلالات اضطرابی را درمان کند یا خیر. جواب همیشه مثبت است. بسیاری از بیماران مبتلا به اضطراب با درجات مختلف با طب سوزنی بدن و گوش درمان شده اند. طب سوزنی درمانی قدرتمند برای افسردگی و اضطراب است.

طب سنتی چینی (TCM) اضطراب را نه فقط به عنوان یک اختلال در عملکرد مغز، بلکه به عنوان اختلال در عملکرد ارگان های داخلی نیز در نظر می گیرد.

به عنوان مثال، نگرانی، تمرکز بیش از حد بر روی یک موضوع خاص، کار بیش از حد ذهنی علائم اختلال طحال است. عدم اشتیاق و نشاط، بی قراری روانی، افسردگی، بی خوابی و ناامیدی علائم اختلال قلبی است. علائم عاطفی یا هیجانی کبدی عبارتند از عصبانیت، نارضایتی، سرخوردگی، تحریک پذیری، تلخی و «از کنترل خارج شدن خشم». در اختلالات ریه، بیشتر غم و اندوه دیده می شود. و درنهایت، با عدم تعادل کلیه ها، ممکن است فرد از ترس، ناامنی، منزوی بودن و داشتن اراده ضعیف رنج ببرد. در اضطراب ، شایع ترین ارگان های آسیب دیده طحال و قلب هستند. هنگامی که اختلال در یک یا بیشتر از این اعضا با هر علتی وجود داشته باشد، ممکن است یک وضعیت عاطفی نامتعادل اتفاق بیفتد.

در بحث درمان هدف طب سوزنی پرداختن به جسم، ذهن، احساسات و روح است. هدف، ایجاد هماهنگی در درون خود و بین خودمان و جهان است. عدم تعادل می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد و در نهایت توسط یک متخصص طب سوزنی از طریق یک فرآیند ارزیابی مداوم که مشاهده وضعیت حالت ایستادن، حالت راه رفتن، رفتار، روشنایی چشم ها، صدا، تشخیص از روی زبان و نبض، لمس و سؤال از بیمار را شامل می شود.

طب سوزنی بدن و گوش (و روش های نوین آن از جمله لیزر طب سوزنی) در درمان اضطراب بسیار موثر عمل می کند. طب سوزنی اگر توسط فرد متخصص در این زمینه انجام شود، کاملاً بی خطر و عاری از عوارض جانبی است. نتایج نیز فوراً نشان داده می شوند. حتی اگر هر جلسه طب سوزنی بلافاصله تسکین کامل را فراهم نکند، به محض ترک طب سوزنی (و در بعضی موارد صبح روز بعد) ، ملاحظه می کنید که اضطراب شما کم شده است. در این مورد طب سوزنی با درمان های طولانی مدت دیگر که نیاز به مدت زمان زیاد و همکاری بیمار دارند، قابل مقایسه نیست. این روش به ویژه برای افرادی که اضطراب شدید دارند، می تواند سودمند باشد. طب سوزنی سعی دارد علت اصلی اضطراب و علائم مختلف آن را برطرف نماید. این روش با داروهای دیگر و دیگر روش های درمانی تداخلی ندارد. برای همه سنین و شرایط سلامتی مناسب است و در دوران بارداری کاملاً بی خطر است.

 

درمان طب سوزنی متناسب با بیمار انجام می شود. بدان معنا که به جای اینکه فقط به “اضطراب” نگاه کنیم و “نقاط اضطراب” را با لیزر تحریک کنیم، ابتدا اثرات اضطراب را به طور خاص روی فرد بررسی می کنیم و بر  اساس علائم و نشانه های اختصاصی همان فرد، پروتکل درمان را که منجر به زندگی بدون اضطراب است، اجرا می کنیم.

منبع:

Acupuncture and Anxiety, a good match?

 

تلفن تماس: ۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵  و ۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

View this post on Instagram

نمونه بالینی درمان مشکلات روحی-روانی یا سایکولوژیک با لیزر آکوپانکچر به همراه طب سوزنی و لیزر موضعی . . @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari T.me/@DrAnsariClinic . . . بیمار ۳۲ ساله به دلیل مشکل خواب و اضطراب شدید به مطب ما مراجعه کردند. همچنین در هنگام مراجعه سیستم ایمنی ضعیفی داشتند، به طوری که در زمان پریودی حتی در تابستان هم دچار سرماخوردگی می‌شدند. ایشان برای مشکل پرش از خواب قرص آلپرازولام مصرف می‌کردند که پس از اولین جلسه درمان مصرف این قرص را قطع نمودند؛ چراکه مشکل از خواب پریدن در نیمه های شب در همان جلسه اول برطرف شد و خواب کامل ۷ ساعته داشتند. خوشبختانه در زمان پریودی نیز دچار سرماخوردگی نشدند. با توجه به این که طب سوزنی بر روی کل بدن تاثیر می گذارد، با درمان مشکلات روحی- روانی مشکل ضعف سیستم ایمنی نیز برطرف شده است و درمان تا ۱۲ جلسه برای جلوگیری از عود مشکلات ادامه دارد. بیمار شاگردان خود را که اضطراب جدایی از والدین در هنگام رفتن به مدرسه داشتند و صبح‌ها با گریه به مدرسه می‌آمدند، به مطب ما معرفی کردند و خوشبختانه درمان در آنها نیز موفقیت آمیز بوده است. #لیزر_گوش #لیزرآکوپانکچر #طب_سوزنی_لیزری #مشکلات_رفتاری #مشکلات_روحی_روانی #درمان #استرس#بیخوابی #بدخوابی #ازخواب_پریدن #حسادت #بدرفتاری #اضطراب #پرخاشگری #عدم_تمرکز #عدم_اعتماد_به_نفس #اعتماد_به_نفس_کودک #گریه #درمان_هیجانات_منفی #احساسات_منفی #ناامیدی #داروی_خواب_آور

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

نظر خود را بنویسید