در اغلب موارد رخوت، بی حالی و کسل بودن علامتی که نشان از یک بیماری خاص داشته باشد، نیست. با اینحال، در برخی موارد می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف و وضعیت سلامت باشد. بیحالی می تواند واکنشی طبیعی به عواملی از قبیل عدم خواب کافی، استرس یا عادات بد غذایی باشد.
اگر بی حالی یک واکنش به موقعیتهای مختلف زندگی باشد، با استراحت، بهبود خواب، تغذیه مناسب و فعالیت برطرف می شود. اما، در مورد بیماری، بی حالی می تواند روزها، هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد. علل و نشانه های بی حالی در ادامه ذکر می گردد:
رخوت و بی حالی به صورت فرسودگی بسیار شدید توصیف شده است که با خستگی مزمن، کمبود انرژی و کندی در انجام همه فعالیت ها همراه است. افرادی که بی حال هستند، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

     افسردگی
     بی تفاوت بودن به همه امور
     کمبود انگیزه
     اختلال خفیف هوشیاری
     مشکلات شناختی (فراموشی و مشکل در تمرکز)
     خواب آلودگی شدید

علائم دیگری که ممکن است همراه با بی حالی مشاهده شود، عبارتند از:

     دردها و ناخوشی هایی که با وجود درمان از بین نمی روند
     مشکلات خواب
     حساسیت به گرما و سرما
     التهاب چشم
     خستگی مزمنی که بیش از دو هفته ادامه دارد
     ورم غدد گردن
     تغییرات غیر قابل توجیه وزن
     اغلب احساس غم، تهی بودن یا تحریک پذیری

افرادی که بی حال هستند ممکن است طوری عمل کنند که گویی دچار مشکل هستند. ممکن است به همان سرعتی که معمولاً کارها انجام می شوند، عمل نکنند و ممکن است از اینکه از نظر سلامتی ضعیف هستند، آگاه باشند. بی حالی می تواند شدید باشد که در اینصورت بر هشیاری و آگاهی فرد تأثیر می گذارد و ممکن است باعث خواب آلودگی شدید شود – درواقع شخص ممکن است هوشیار باشد، اما بعد از مدتی یا به خواب واقعی فرو می روند یا به حالت مبهوت و خواب آلوده می رسند.

علل بی حالی

رخوت و بیحالی دلایل زیادی دارد که می تواند پاسخ بدن به خواب ناکافی، تنش بیش از حد، استرس، عدم تحرک یا تغذیه نادرست باشد. همچنین، می تواند عوارض جانبی دارو یا واکنش بدن به الکل باشد. مصرف الکل در هنگام استفاده از دارو نیز می تواند باعث شود فرد احساس بی حالی داشته باشد.

همانطور که گفته شد سستی، بیحالی و پرخوابی علائمی هستند که شاید علت بیماری نباشند، اما در زندگی مدرن امروزی بسیاری از ما با این مشکل روبرو هستیم که کیفیت زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. با اینحال زمانی که به پزشک مراجعه می کنیم، دلیل و نیز درمان خاصی پیشنهاد نمی شود و تنها به تجویز چند مکمل و یا تغییر سبک زندگی بسنده می‌شود.

طب سنتی چینی (TCM) نیز تاکید بسیار شدیدی بر تعادل کلی اعضا و تعادل انرژی در بدن دارد. این طب از روش های مختلفی برای دستیابی به تعادل بهره می برد و در مورد خستگی و بیحالی که هیچ دلیل شناخته شده ای ندارد، به دنبال درمان ریشه ای است و نه فقط درمان علائم.
طب غربی بدن را مجموعه سلولهایی که عملکردهای خاص را انجام می دهند و بیماری را مشکل در عملکرد این سلول ها در نظر می گیرد. طب چینی نظر متفاوتی از بدن انسان دارد که در آن بدن به عنوان سیستم انرژی ظاهر می شود. این انرژی در کانال های خاصی در سرتاسر بدن در جریان است. هدف طب سنتی چینی بازیابی انرژی های یا به تعادل رساندن آن ها است. در اینجا سه رویکرد برای اینکار ارائه می شود:

طب سوزنی و  لیزرآکوپانکچر
در این روش متخصص طب سوزنی سوزن های نازک را در نقاط خاصی که مربوط به انرژی بدن یا انرژی اعضای مختلف بدن است، وارد می کند. درواقع، هدف طب سوزنی تاثیر بر کانال های انرژی بدن و به تعادل رساندن آن ها است. بر اساس طب سنتی چینی، کمبود انرژی و درنتیجه خستگی و بیحال با کمبود انرژی و ضعف طحال در ارتباط است. با تقویت انرژی این عضو با استفاده از سوزن یا لیزر کم توان (لیزرآکوپانکچر) در نقاطی که مربوط به این عضو است، فرد از بیحالی و پرخوابی رهایی می یابد.

رژیم غذایی
رژیم غذایی در طب سنتی چینی و به طور خاص در بحث انرژی های بدن نقش اساسی دارد. در این طب، معده مرکز حرکت انرژی بدن به شمار می آید. بنابراین ، موادی که به معده خود می فرستید، می توانند بر میزان هوشیاری شما تأثیر بگذارند. در بحث خستگی و بیحالی، طب چینی پرهیز از الکل، کاهش مصرف قند و مصرف کمتر غذاهای سرد یا فرآوری شده را توصیه می کند، زیرا این موارد می تواند باعث بروز سستی و بیحالی شوند. برای کمک به انرژی های بدن و مقابله با خستگی، غذاها و نوشیدنی های گرم و مغذی استفاده شود.

طب گیاهی
طب سنتی چینی از انواع مکمل های گیاهی سنتی برای کاهش بیحالی و افزایش انرژی استفاده می کند. گیاهانی مانند ریشه جینسنگ می توانند در درمان خستگی موثر باشند. قبل از استفاده از گیاهان دارویی باید با پزشک طب سنتی مشورت کنید، زیرا برخی از این گیاهان ممکن است با داروهای شیمیایی که ممکن است در آن برهه مصرف می کنید، تداخل داشته باشد.

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

منابع:

https://www.verywellhealth.com/lethargy-overview-4582143

https://www.onemedical.com/blog/get-well/tcm-fatigue

نظر خود را بنویسید