نارسایی زودرس تخمدان چیست؟

نارسایی زودرس تخمدان (POI) یک بیماری غدد درون ریز در زنان است که با قطع قاعدگی (آمنوره) یا افزایش فواصل قاعدگی همراه با خونریزی اندک (الیگوآمنوره)، کاهش سطح استروژن (هیپواستروژنیسم) و افزایش سطح گنادوتروپین سرم قبل از سن ۴۰ سالگی مشخص می شود. پیامدهای نارسایی زودرس تخمدان شامل کمبود استروژن، ناباروری، کاهش تراکم مواد معدنی استخوان، بیماری قلبی عروقی، علائم دستگاه ادراری و اختلال شناختی است. با توجه به پیامدهای سلامتی طولانی مدت، نارسایی زودرس تخمدان تأثیر منفی قابل توجهی در سلامت روانشناختی و کیفیت زندگی فرد دارد. شیوع نارسایی زودرس تخمدان ۱٪ تخمین زده می شود. مطالعات اپیدمیولوژیکی بسته به ویژگی های جمعیت شناختی  تفاوت هایی در وقوع نارسایی زودرس تخمدان نشان داده اند. یک مطالعه ثبت ملی که شامل ۱٫۰۳۶٫۹۱۸ زن از سوئد بود، نشان داد شیوع کل نارسایی زودرس تخمدان ۱٫۹٪ است. علت بروز نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته است. برخی علل آن شامل ناهنجاری های ژنتیکی، اختلالات متابولیسم، خود ایمنی، فاکتورهای ناشی از عوارض درمان های دیگر (یاتروژنیک)، عفونت ها، سموم و عوامل محیطی است.

اگرچه هیچ روش قطعی و مؤثر برای احیای عملکرد تخمدان وجود ندارد، اما هورمون درمانی جایگزین (HRT) برای زنان دارای علائم کمبود استروژن درمانی مناسب است و تصور می سود HRT ممکن است در پیشگیری اولیه از بیماری های قلبی-عروقی و محافظت از استخوان ها نقش داشته باشد، اما خطر سرطان پستان در اثر این روش درمانی نگران کننده است. مطالعات قبلی ارزیابی ایمن بودن HRT در جمعیت زنان یائسه را نمی توان به سادگی برای زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان اعمال کرد.

طب سوزنی و نارسایی تخمدان

طب سوزنی، یک روش درمانی معمول در طب سنتی چینی (TCM) است که به طور گسترده ای توسط پزشکان برای مدیریت نارسایی زودرس تخمدان استفاده می شود. مشاهدات بالینی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به طور بالقوه برای افزایش میزان کارایی و پاسخ به درمان های بالینی مزبوط به این نارسایی، بهبود وضعیت قاعدگی، کاهش سطح سرمی FSH و LH و افزایش سطح استرادیول سرم مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، طب سوزنی عوارض جانبی ندارد. در تئوری طب سنتی چینی، طب سوزنی با تنظیم انرژی (Qi) و خون، پر کردن انرژی کلیه، هماهنگی کانال ها و کنترل عروق عمل می کند. اگرچه مکانیسم طب سوزنی برای نارسایی زودرس تخمدان به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است، اما مطالعات حاکی از این است که طب سوزنی می تواند محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان و محور فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1 / IGF-1R) را تعدیل کند، بیان ژن گیرنده استروژن را بالا ببرد و سطح بیان ژن های Bcl-2 / Bax را تنظیم کند.

بسیاری از مشاهدات بالینی اثربخشی و ایمنی طب سوزنی را در بهبود علائم نارسایی زودرس تخمدان تأیید کرده اند. علاوه بر این، متخصصان چینی بر این باورند که طب سوزنی می تواند به عنوان یک درمان جایگزین یا موقتا جایگزین در درمان نارسایی زودرس تخمدان استفاده شود.

در لیزرآکوپانکچر نقاط طب سوزنی ببا لیزر کم توان تحریک می شوند که موثرتر از طب سوزنی مرسوم عمل می کند و کاملا بدون درد و عارضه است. همچنین، در موارد یائسگی زودرس از لیزر کم توان به طور موضعی در ناحیه رحم و تخمدان ها استفاده می شود. نمونه های بالینی فراوانی از یائسگی زودرس  به روش های فوق درمان شده و توانسته اند به طور طبیعی و بدون مصرف هر گونه داروی شیمیایی یا گیاهی باردار شوند. نمونه های بالینی را می توانید در پیج اینستاگرام: www.Instagram.com/dr.abbas_ansari یا کانال تلگرام: DrAnsariClinic@ و یا همین سایت ملاحظه نمایید.

نظر خود را بنویسید