سردرد و انواع آن

 سردرد همانطور که از نام آن مشخص است، درد در ناحیه سر می باشد. سردرد ممکن است از عوامل مختلفی از جمله تنش ناشی شود. انقباض عضلات اطراف سر، مشکلات عروقی، عوارض داروهای خاص، آبسه یا آسیب در ناحیه سر از جمله علل بروز سردرد هستند.

سردردها در سه دسته اصلی قرار می گیرند: نوع تنشی، میگرن و سردردهای گردنی. سردردهای نوع تنشی شایع ترین نوع سردردها هستند. بیمارانی که سردردهایی از نوع تنشی دارند، معمولاً در هر دو طرف سر احساس درد خفیف تا متوسط ​​دارند. این درد معمولاً به صورت درد سفت یا انقباضی توصیف می شود، گویی چیزی در اطراف سر شما پیچیده شده و محکم آن را فشار می دهد.

در حالی که میگرن نسبت به سردردهای نوع تنشی به مراتب تعداد کمتری مبتلا دارد و مدت زمان آن نیز بسیار کوتاه تر است، اما علائم آن بسیار شدیدتر است. میگرن به طور معمول در زنان بیشتر از آقایان است، با دردی که معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شود. میگرن به حدی شدید است که می تواند باعث از بین رفتن اشتها، تاری دید، حالت تهوع و حتی استفراغ شود.

سردردهای گردنی جدیدترین نوع سردرد تشخیص داده شده هستند و از نظر ماهیت اسکلتی- عضلانی می باشند و ممکن است در اثر درد در گردن یا ستون فقرات که به سر منتقل می شود، ایجاد شوند. این سردرها بسیاری از اوقات تشخیص داده نمی شوند.

چه کسانی از سردرد رنج می برند؟

تقریباً همه افراد در برهه ای از زندگی دچار سردرد می شوند. سردردها یکی از رایج ترین شکایات جسمی است که باعث می شود افراد به درمان خود بپردازند یا به دنبال درمان تخصصی برآیند. برخی تخمین می زنند ۵۰ میلیون آمریکایی از سردردهای شدید، طولانی مدت و مکرر رنج می برند. در حالی که اکثر سردردها لزوماً علامت یک بیماری دیگر نیستند، اما می توانند بسیار آزاردهنده باشند و زمان قابل توجهی از کار و فعالیت فرد را مختل سازند.

طب سوزنی برای سردرد چه کاری می تواند انجام دهد؟

طب سنتی چینی (TCM) یک چارچوب بسیار پایدار برای علت سردرد، فیزیولوژی، تشخیص و استراتژی درمانی دارد. طب سوزنی، به عنوان یک روش درمانی مؤثر از هزاران سال پیش برای سردردها استفاده شده است.

طب سوزنی نه تنها برای سردردهای میگرنی مؤثر است، بلکه برای سردردهای تنشی، سردردهای خوشه ای ، سردردهای پس از سانحه و سردردهای مرتبط با بیماری که ممکن است به دلیل مشکلات سینوسی، فشار خون بالا یا اختلالات خواب باشد، بسیار مفید عمل می کند. بزرگترین مزیت طب سوزنی نسبت به طب غربی این است که هیچ عارضه جانبی ندارد. برخی از داروها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند و (در بعضی موارد) در واقع می توانند منجر به بیمارانی شوند که دچار عود سردرد می شوند. برخلاف داروهای شیمیایی، طب سوزنی عملاً هیچ عارضه جانبی ندارد. ورود سوزن به نقاط خاصی از بدن یا تحریک آن ها با لیزر کم توان در روشی به نام لیزرآکوپانکچر باعث آزاد شدن اندورفین های طبیعی در بدن و متعادل کردن سیستم های داخلی بدن می شود که نتیجه آن درمان ریشه ای سردرد خواهد بود.

 

منبع:

https://www.acupuncturetoday.com/abc/headaches.php

 

نمونه بالینی درمان سردرد شدید:

View this post on Instagram

طب سوزنی به همراه لیزر موضعی و لیزرآکوپانکچر درمان موثری برای انواع سردردها است . . . Follow ➡️ @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari . . بیمار ۵۸ ساله از دوران نوجوانی و جوانی (حدوداً سی- چهل سال) همیشه سر درد داشتند که هر سال بدتر میشد. هر عاملی از جمله گرسنگی، کم خوابی، پرخوابی، پرخوری عصبی، سرما، گرمای شدید و غیره باعث شروع سردرد می‌شد. این سردردها زمان مشخصی نداشت و در ماه چندین مرتبه بروز می کرد و سه روز تا یک هفته ادامه داشت. بیمار به پزشکان متعدد مراجعه کرده و مسکن مصرف می‌کردند. تشخیص دقیقی در مورد نوع سردرد داده نشده بود و برخی پزشکان تشحیص شبه میگرن و برخی تشخیص سردرد عصبی داده بودند. متاسفانه درمان ها نتیجه بخش نبودند و بعد از مدتی مجدداً سردرد شروع می‌شد. بیمار بر این باورند که از جلسه سوم- چهارم درمان در مطب ما احساس سبکی در سر دارند و درد و سنگینی سر تا ۵۰ درصد بهبود یافته است و بعد از جلسه دوازدهم سردردها کاملاً برطرف شده است؛ تا جایی که بیمار تحت شرایطی به مدت طولانی گرسنه بودند، اما به هیچ وجه احساس سنگینی و سردرد ندارند. برای بیمار پروتکل طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر گوش و لیزر موضعی انجام شد که خوشبختانه نتیجه بخش بوده است. T.me/DrAnsariClinic #درمان_سردرد #میگرن #شبه_میگرن #سردرد_خوشه_ای #طب_سوزنی_لیزری #لیزرآکوپانکچر #لیزر_موضعی #لیزر_گوش #سینوزیت #سنگینی_سر #سردرد_عصبی #تهوع #مسکن

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

 

 

نظر خود را بنویسید