طب سنتی چینی معده و طحال را به ظرف آشپزی تشبیه می کند که مواد غذایی مصرف شده را تجزیه می کند و بدین ترتیب انرژی و مواد مغذی بدن را تامین می نماید. معده  همان دیگ پخت و پز است و طحال، آتش موردنیاز برای این پخت و پز را فراهم می کند. معده غذا را به مولکول های کوچکتر تجزیه می کند و آن را برا هضم بیشتر و جذب به روده ها ارسال می کند و مواد زائد به صورت مدفوع و ادرار از بین می روند. حفظ این آتش هضم بسیار مهم است و بسیاری از غذاهای سرد و خام می توانند آتش هضم را بسیار کم کنند و باعث تضعیف و کند شدن سیستم گوارش شوند. از سوی دیگر مصرف بیش از حد غذاهای تند، گرم یا بسیار گرم ممکن است آتش هضم را تشدید کند. مسلماً، طبع بیماران تفاوت زیادی با یکدیگر دارد. ما در مطب خود با انواع روش های تشخیص از جمله تشخیص از طریق نبض، زبان، رنگ و حالت چهره و دیگر ویژگی های ظاهری و نیز روحی طبع شما را تشخیص داده و مناسب ترین روش درمان و برنامه غذایی را به شما پیشنهادد می دهیم.

نقش طب سوزنی در گوارش بهینه

بر اساس طب سنتی چینی، الگوهای رایج برای مشکلات گوارشی عبارتند از:

ضعف طحال که ممکن است به صورت خستگی، از دست دادن اشتها، نفخ یا مدفوع شل احساس شود.

علائم تجمع بلغم شامل نفخ، افزایش وزن و احساس سنگینی در بدن است.

راکد شدن انرژی کبد می تواند به دلیل وضعیت هیجانی و عوامل استرس زا باشد. علائم این بیماری می تواند به صورت درد در سمت دنده، نفخ، یبوست، اسهال، آه کشیدن مکرر و تنش در ناحیه گردن و یا شانه باشد.

رکود غذا در اثر پرخوری منجر به احساس پری، نفخ، گرفتگی شکم یا یبوست می شود.

گرما در معده با علائم رفلاکس اسید، نفخ، بوی بد دهان یا گرسنگی همیشگی همراه است.

معمولا بیمار بیش از یکی از موارد بالا را باهم تجربه می کند و موارد دیگری از مشکلا گوارشی وجود دارند که در بالا ذکر نشده اند.

نقاط معمول طب سوزنی برای مشکلات گوارش در شکم، بازو، پاها و پشت قرار دارند.

طعم غذا

همه غذاها با توجه به طعم و درجه حرارت آنها طبقه بندی می شوند. طعم ها شامل تند، شیرین، ترش و شور هستند. خوردن طیف گسترده ای از این طعم ها تعادل سالم را در بدن شما ایجاد می کند. استفاده بیش از حد از تنها یک طعم می تواند باعث عدم تعادل طولانی مدت و اثرات منفی شود.

مشکلات گوارشی قابل درمان با طب سوزنی و گیاهان چینی

سازمان بهداشت جهانی درمان طب سوزنی را برای برخی از مشکلات گوارشی شایع از جمله موارد زیر تایید می کند:

کولیت اولسراتیو: برخی از مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی می تواند در بسیاری از بیماریهای التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو (زخمی) موثر باشد. یک مطالعه تحقیقاتی با نام “طب سوزنی و موکساگذاری در درمان کولیت اولسراتیو”  توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) در سال ۲۰۰۶ می گوید: طب سوزنی به طور سنتی در معالجه بیماری التهابی روده در چین مورد استفاده قرار گرفته است و به طور فزاینده ای در کشورهای غربی کاربرد دارد. طب سوزنی شاخص فعالیت کولیت را از ۸ به ۲٫۴ و در گروه کنترل از ۵٫۶ به ۴٫۸ کاهش داده است “.

یبوست: با تحریک دستگاه گوارش اغلب فقط در یک جلسه قابل درمان است. اما در موارد یبوست مزمن  ممکن است به به درمان طولانی تری نیاز باشد.

اسهال: بر اساس طب سنتی چینی انباشته شدن سرما یا رطوبت در دستگاه گوارش عامل بروز اسهال است. پاکسازی سرما و رطوبت، گرم کردن و تقویت دستگاه گوارش درمان مؤثری برای رفع اسهال است.

گاز: نفخ در دستگاه گوارش می تواند در اثر رکود، ضعف سیستم گوارش و انتخاب نامتعادل مواد غذایی رخ دهد. طب سوزنی به فرآیند شکسته شدن مواد غذایی بدون تجمع گاز یا نفخ کمک می کنند.

سوء هاضمه: یک مطالعه بالینی در مورد “درمان ریفلاکس معده از طریق طب سوزنی” که توسط NCBI در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است، نشان داد طب سوزنی می تواند به میزان قابل توجهی میزان اسید داخل مری و ریفلاکس صفرا در بیماران GERD را کاهش دهد و درنتیجه علائم را بهبود بخشد. طب سوزنی می تواند اسید معده را به حد نرمال برگرداند و عملکرد روده کوچک و بزرگ را تنظیم کند.

زخمها: معمولاً به دلیل مشکلات گوارشی طولانی مدت، اسید معده باعث بروز زخم می شود. طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی می توانند ترکیبی قدرتمند برای تقویت بهبود و کاهش تجمع اسید معده باشند.

بسیاری از مشکلات دیگر معده مانند درد و ورم معده یا سوزش سر دل نیز با طب سوزنی به طور مؤثر درمان می شوند. این مشکلات با گرما، رطوبت یا زیاده روی در مصرف غذاهای نامناسب برای وضعیت ضعیف دستگاه گوارش شما همراه است. طب سوزنی می تواند در تقویت متابولیسم، تنظیم روند هضم، افزایش انقباض و آرام سازی عضلات دستگاه گوارش و کاهش ترشح اسید موثر واقع شود.

 

 

منبع:

Acupuncture for Digestion

 

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

WhatsApp: ۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

T.me/DrAnsariClinic

نظر خود را بنویسید