سندرم قبل از قاعدگی (PMS) عود مجدد طیف گسترده ای از علائم جسمی یا عاطفی است که به طور معمول حدود ۵ تا ۱۱ روز قبل از شروع چرخه قاعدگی ماهانه رخ می دهد. این علائم معمولاً با شروع قاعدگی یا اندکی پس از آن متوقف می شوند. اختلال ملال (دیسفوریا) پیش از قاعدگی (PMDD) با علائم شدید افسردگی، تحریک پذیری و تنش قبل از قاعدگی مشخص می شود. این علائم شدیدتر از مواردی است که در سندرم قبل از قاعدگی یا PMS دیده می شود.

 

علائم PMS و PMDD

علائم اصلی ممکن است جسمی، روانی یا عاطفی باشد.

    علائم جسمی: ​​سردرد؛ میگرن، کمردرد، تپش قلب، حساس شدن دردناک پستان، اسپاسم عضلانی، تورم مچ پا، پا و دستها، درد شکم، گرفتگی شکم یا سنگینی، احساس پری در شکم، نفخ، یبوست یا اسهال، حالت تهوع، احتباس مایعات، افزایش وزن، عود تبخال، آکنه، کندی حرکات، تحمل کمتر نسبت به صداها و نور، خستگی.

    تغییرات عاطفی و روانی: اضطراب، دلهره، تنش، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، رفتار پرخاشگرانه، سردرگمی، مشکل در تمرکز، فراموشی، تغییرات میل جنسی، عزت نفس پایین.

علل

PMS و PMDD به دلیل نوسانات نامتعادل هورمونی است. حتی مکانیسم دقیق همچنان مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که علائم PMS و PMDD به این دلیل رخ می دهد که پروژسترون و استروژن که توسط تخمدان ها در چرخه قاعدگی تولید می شوند، باعث ایجاد تغییرات در مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین (مربوط به افسردگی و میل به کربوهیدرات)، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA، مربوط به اضطراب و استرس)، اندروفین (مربوط به درد، خلق و خو، احساسات) و نوراپی نفرین (مربوط به خلق و خو) می شوند.

طب چینی

طب چینی هزاران سال است که با موفقیت PMS و علائم مرتبط با آن را درمان کرده است. طب سوزنی و داروهای گیاهی هر دو نتایج بسیار خوبی در رفع عدم تعادل انرژی های بدن که منجر به ایجاد علائم مرتبط با PMS و PMDD می شود، نشان می دهند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی را برای درمان موثر بیش از ۴۳ بیماری از جمله PMS در سال ۱۹۷۹ تایید کرده است. در سال ۱۹۹۷، موسسه ملی بهداشت (NIH) گزارشی صادر کرد که نشان می دهد طب سوزنی در درمان گرفتگی قاعدگی و علائم دیگر مرتبط با PMS موثر است. طب سوزنی با برگرداندن تعادل و هماهنگی، چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی، می تواند علائم را به طور طبیعی و بدون دارو برطرف کند. از آن زمان به بعد، بیشتر و بیشتر مبتلایان به PMS و PMDD در جهان غرب برای معالجه به طب سوزنی و گیاهان دارویی چینی روی آورده اند.

تحقیقات طب سوزنی

تاثیر طب سوزنی بر بیماران مبتلا به PMS برای دانشمندان جالب توجه است. مطالعات متعدد نشان داده اند که طب سوزنی هورمون های نامتعادل را تنظیم می کند و نوسانات هورمونی در PMS را برطرف می کند:

  •  هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH:):  FSHدر بیماران مبتلا به PMS بالاتر است. طب سوزنی FSH سرم را کاهش می دهد.
  •  استرادیول ۲ (E2): برخی از علائم PMS به میزان کم E2 در اواخر فاز لوتئال مربوط می شود. طب سوزنی سطح سرمی E2 را افزایش می دهد.
  •  تستوسترون: طب سوزنی میزان تستوسترون سرم را افزایش می دهد.
  • سروتونین: سروتونین یک ناقل عصبی است که در تنظیم خلق و خو، اشتها، چرخه خواب و دیگر عملکردهای مختلف بدن نقش دارد. مقادیر کم سروتونین در زنان مبتلا به PMS و PMDD دیده می شود. مطالعات نشان می دهد طب سوزنی باعث آزادسازی سروتونین می شود.
  • نور اپی نفرین (NE): NE هورمونی است که در پاسخ به استرس آزاد می شود و عدم وجود چرخه NE در بیماران مبتلا به PMS مشاهده شده است. طب سوزنی سنتز و آزادسازی نوراپی نفرین را تسریع می کند.
  • گابا: گابا یک اسید آمینه است که به طور عادی توسط مغز تولید می شود. وقتی سطح گابا پایین باشد، ممکن است حملات اضطرابی یا وحشت ایجاد شود. مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی بیان GABA را تنظیم می کند
  • استروژن: قبل از شروع قاعدگی یا در دو هفته قبل از شروع دوره زایمان، استروژن در پایین ترین سطح تخمک گذاری قرار دارد. استروژن مانع از تجزیه سریع سروتونین می شود. مطالعات نشان می دهد طب سوزنی تولید استروژن را تحریک می کند.

مکانیسم عمل طب سوزنی در سندرم پیش از قاعدگی

از دیدگاه طب چینی PMS و PMDD در اثر رکود انرژی اعضای داخلی بدن، گرفتگی خون (به ویژه گرفتگی خون کبد)، ضعف طحال و کلیه و کمبود خون بروز می کند.

طب سوزنی انسداد انرژی در اعضای مختلف بدن را برطرف و گردش خون را تحریک می کند. همچنین آرامش عمیقی را فراهم می کند که به آرامش ذهن کمک می کند. گیاهان چینی برای تغذیه خون و اعضای درگیر با طب سوزنی همکاری می کنند و جریان انرژی و خون را در بدن تنظیم می کنند؛ درتیجه، عملکردهای طبیعی بدن تحریک شده و تعادل بهینه برقرار در بدن برقرر می شود. بسته به علائم هر بیمار، طب سوزنی به تنهایی قابل استفاده است یا می تواند با داروهای گیاهی، حجامت یا توینا ترکیب شود.

درمان PMS با داروهای چینی حداقل به ۳ دوره نیاز دارد، برخی ممکن است سریعتر بهبود یابند و برخی ممکن است بسته به وضعیت فردی و پاسخ به طب سوزنی یا داروهای گیاهی نیاز به درمان طولانی تر داشته باشند.

درمان با لیزرآکوپانکچر می تواند در بازه زمانی کمتر تاثیر بیشتری نسبت به طب سوزنی با سوزن در پی داشته باشد. این روش کاملا ایمن و بدون عارضه است، چرا که لیزر مورداستفاده در آن لیزر کم توان یا همان لیزر سرد است و کوچکترین آسیبی به دنبال ندارد.

 

 

 www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰-۶۶۴۲۹۲۰

نظر خود را بنویسید