شانه منجمد (شانه یخزده یا فروزن شولدر) اصطلاحی است که معمولاً برای کپسولیت چسبنده استفاده می شود و همان ضخیم شدن و انقباض کپسول و بافت همبند اطراف ساختارهای استخوانی مفصل شانه است. این اختلال در ابتدا به عنوان پره‌آرتریت شانه شناخته می شد، زیرا التهاب، مفصل شانه را احاطه می کند، اما این اصطلاح دیگر رایج نیست. شانه منجمد معمولاً دردناک است، اما سفتی و محدودیت در حرکات خصوصیت اصلی ناشی از انقباض کپسول است و اغلب به بی حرکتی و انجماد تشبیه می شود. افراد بالای ۴۰ سال و به ویژه زنان بیشتر به این اختلال مبتلا می شوند. برخی از بیماری ها به ویژه دیابت و تیروئید، بروز شانه منجمد را افزایش می دهد. صدمات یکی از دلایل عمده شانه یخ زده است. برای اهداف درمانی، این بیماری باید از سایر صدمات ناشی از سفتی و درد شانه متمایز شود. طیف وسیعی از تست های حرکتی (یا در صورت لزوم، اشعه ایکس یا اسکن) می تواند محل آسیب دیدگی را نشان دهد.

شانه یخ زده گاهی بدون درمان و به تدریج برطرف می شود، اما این امر می تواند ماه ها (تا سه سال) طول بکشد. درد ناشی از حرکت شانه اغلب با استفاده از داروهای ضد التهابی معمولی تسکین می یابد. بررسی نشان داده است که درمان ها طب چینی، به ویژه طب سوزنی برای این مشکل مفید است.

اولین توصیف از شانه یخ زده توسط پزشک فرانسوی E.S. دوپلی در سال ۱۸۷۲ ارائه شد. در طول قرن ۲۰ اصطلاح چینی مربوط به این اختلال به نام  “شانه ۵۰ ساله” (wushi jian) به وجود آمد کهبه سن معمول برای شروع این اختلال اشاره دارد. اصطلاح شانه یخ زده (jianning) نیز در چین استفاده می شود. در حالی که منابع درمانی زیادی در مورد روشهای طب چینی به سبک سنتی برای مشکلات ناحیه شانه وجود دارد، تحقیقات در مورد استفاده از روشهای درمانی که بطور خاص با هدف شانه یخ زده انجام می شود ، تنها در چند سال گذشته توصیف شده است.

تحقیقات منتشر شده در مجله Pain Medicine نشان داده اند که طب سوزنی می تواند در کاهش این بیماری دردناک کمک کند.

در یک مطالعه کنترل شده تصادفی دو سو کور و دارای گروه کنترل یا شاهد، انجام شده توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ-اپدنورف در آلمان نشان داد که طب سوزنی در تسکین درد بسیار موثر عمل می کند. از ۶۰ شرکت کننده، کسانی که به طور تصادفی برای دریافت طب سوزنی انتخاب شدند، بهبود فوری در درد و محدودیت حرکت شانه نشان دادند. این تکنیک شامل قرار دادن سوزن در محل هایی از بدن به دور از منطقه شانه است. طب سوزنی در محل درد به عنوان سوزن زدن لوکال گفته می شود.

این نتایج «شواهدی را ارائه می دهد که طب سوزنی نه تنها در کاهش درد کوتاه مدت مفید است، بلکه می تواند تأثیر طولانی مدت در دوره بهبودی نیز داشته باشد». در روشی که در مطب ما انجام می شود، نقاط طب سوزنی در محل شانه (نقاط لوکال) و نقاط دور از شانه (نقاط دیستال) به ویژه بر روی بازو و پاها با استفاده از لیزر سرد یا لیزر کم توان تحریک می شوند که لیزرآکوپانکچر گفته می شود.

در این مورد، مکانیسم عمل طب سوزنی تحریک مسیرهای عصبی مربوطه در سیستم عصبی محیطی و مرکزی است که ممکن است اثرات فیزیولوژیکی و پاسخهای بالینی را به خود اختصاص دهد. پاسخ فوری طب سوزنی الگوهای فعالیت های مشخصی در مغز، به ویژه در سیستم لیمبیک را تقویت می کند. در حالی که در مرحله تثبیت درمان، ارتباط بین مناطق لیمبیک/ پارالمبیک و هسته ساقه مغز و با تمرکز بر سیستمهای منوآمینرژیک و اپوئیدرژیک مشاهده می شود و این موضوع در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (MRI) نشان داده شده است.

 

منبع:

https://academic.oup.com/painmedicine/article/18/11/2235/3076187

https: acupuncturewellness.net/frozen-shoulder-effectively-treated-acupuncture

 

نمونه هی بالینی درمان شده با لیزر طب سوزنی و لیزر موضعی شانه:

View this post on Instagram

نمونه بالینی درمان دردهای اسکلتی-عضلانی با طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر بیمار، الف. ر.، ۴۸ ساله از شهرستان خوی، به دلیل درد ناشی از دیسک گردن، درد و احساس سوزش در کتف و ضعف و کرختی هر دو دست به مطب ما مراجعه کردند. بیمار از سه سال پیش با این مشکل درگیر بودند. تنها سه جلسه طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر، لیزر گوش و لیزر موضعی باعث بهبود درد تا ۵۰ درصد گردید. درمان در سفر بعدی بیمار به تهران جهت بهبودی کامل ادامه خواهد داشت. Follow ➡️@Dr.Abbas_Ansari T.me/@DrAnsariClinic #طب_سوزنی #لیزرآکوپانکچر #تسکین_درد #دردهای_اسکلتی_عضلانی #دیسک_کمر #دیسک_گردن #درد_کتف #درد_شانه #درد_دست #دکتر_عباس_انصاری #ضعف #کرختی #لیزر_موضعی #لیزر_گوش

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

View this post on Instagram

لیزر آکوپانکچر ناحیه گوش به همراه لیزر موضعی ناحیه گردن و نیز طب سوزنی درمان موثری برای دیسک گردن و درد در این ناحیه است . . @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari @dr.abbas_ansari . . بیمار ۳۶ ساله دچار دیسک گردن در ناحیه مهره ۴ و ۵ و ۶ بودند که ۱۲ جلسه لیزرآکوپانکچر، لیزر موضعی و طب سوزنی انجام دادند و هم اکنون بدون مصرف دارو هیچ دردی احساس نمی کنند و احساس سنگینی که بیمار قبل از درمان در ناحیه کتف چپ داشتند، کاملاً برطرف شده است. #دیسک_گردن #درمان #طب_سوزنی_لیزری #لیزرآکوپانکچر #لیزر_موضعی #درد_گردن #درد_کمر #درمان_دیسک #دردهای_اسکلتی_عضلانی #دکتر_عباس_انصاری #درد_کتف #شانه_منجمد #دکتر_امیرهومن_کاظمی

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

View this post on Instagram

نمونه بالینی درمان دردهای اسکلتی- عضلانی با لیزرآکوپانکچر گوش: لیزر آکوپانکچر گوش درمان موثری برای دردهای اسکلتی_ عضلانی است. این روش درمانی با حرکت لیزر بر روی نقاط خاصی از گوش و بر اساس فرکانس خاص مربوط به هر اختلال انجام میشود. بیمار مبتلا به محدودیت در حرکت فک سمت چپ صورت بودند و ده جلسه لیزر توسط دندانپزشک برای ایشان انجام شده که با بهبود شصت درصد همراه بوده است،ولی همچنان محدودیت دربازکردن فک داشتند. با انجام اولین جلسه لیزرآکوپانکچر گوش، دامنه حرکت فک کاملاً به حالت طبیعی بازگشت و بهبودی کامل حاصل گردید. قبل از انجام درمان بیمار در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای دندان های انتهایی سمت چپ دچار مشکل بودند و پس از درمان، بازشدن فک طبیعی شده و بیمار مشکلی در غذا خوردن یا مسواک زدن ندارند. #لیزر_گوش #لیزرآکوپانکچر_گوش #مشکلات_فک #درمان #طب_سوزنی #طب_سوزنی_لیزری #طب_گوش #درد_فک #دکترانصاری #درمان_فک

A post shared by طب سوزنی دکتر انصاری (@dr.abbas_ansari) on

 

 

 

نظر خود را بنویسید