یائسگی یا منوپاز فرایند طبیعی به معنای متوقف شدن قاعدگی و پایان دوران باروری است که در همه زنان در سنین نرمال یائسگی یعنی حدودا ۵۱ سال به بالا رخ می دهد. اگر این فرایند قبل از سن چهل سالگی اتفاق بیفتد، فرد دچار یائسگی زودرس شده است. در این زنان تخمدان ها دیگر هر ماه تخمک آزاد نمی کنند، بنابراین قاعدگی بروز نمی کند.

افرادی که دچار یائسگی زودرس می شوند، بسیاری از علائم یائسگی طبیعی که در زنان مسن دیده می شود، از جمله گرگرفتگی، بی خوابی، افسردگی، خستگی شدید، تعریق شبانه، تغییرات میل جنسی و… را تجربه می کنند.

یائسگی زودرس از طریق اندازه گیری سطح هورمون های خون از جمله FSH، LH و هورمون ذخیره تخمدان یا AMH مشخص می شود. در زنانی که دچار نارسایی زودرس تخمدان شده اند، سطح FSH و LH بالاتر از حد نرمال و سطح AMH کاهش می یابد. درمان حاضر برای یائسگی زودرس هورمون درمانی (HRT) است که به کاهش علائم ذکر شده در بالا کمک می کند و زنانی که قصد باردار شدن ندارند، می توانند از این روش استفاده کنند، هرچند در این روش مقادیر بالایی استروژن وارد بدن می شود که خطر بروز سرطان رحم و سینه و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. در صورتی که این زنان قصد باردار شدن داشته باشند، ناچار به استفاده از تخمک اهدایی در روش هایی مانند IVF و IUI هستند.

درمان های مکمل و جایگزین

به دلیل خطراتی که هورمون درمانی در پی دارد و به دلیل درصد موفقت پایین IVF اکثر زنان مبتلا به یائسگی زودرس به دنبال طب مکمل و جایگزین از جمله طب سوزنی، طب گیاهی و … برای درمان مشکل خود هستند.

هنگامی که می بینید AMH کم است و به این نتیجه می رسید که نارسایی تخمدان وجود دارد، مانند این است که بگویید کارخانه اتومبیل هنگامی که تعداد اتومبیل کمتری تولید می کند، از دور خارج است. این معنی ممکن است صادق باشد، اما دلایل دیگری مانند اعتصاب نیروی کار یا کمبود برخی از قطعات خودرو نیز ممکن است دلیل تولید کمتر اتومبیل باشد. کلید موفقیت در هر دو مورد، هم ماشین و هم تخمک، دانستن چگونگی از سرگیری مجدد تولید است. اینجاست که دانش عمیق در مورد طب سوزنی چینی و گیاهان دارویی و داروهای غربی، تخصص بالینی وسیع و تجربه موفقیت آمیز مورد نیاز است.

تحقیقات متعدد اثربخشی طب سوزنی در درمان یائسگی زودرس و حتی باروری طبیعی را نشان داده است. بسیاری از بیماران مبتلا به یائسگی زودرس که به مطب اینجانب مراجعه کرده اند توانسته اند مجددا قاعدگی را تجربه کنند و یا حتی بدون انجام IVF به صورت طبیعی باردار شوند. بیمارانی نیز بوده اند که برای افزایش موفقیت IVF از طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر بهره برده اند و پس از چندین بار (تا شش بار) آی وی اف ناموفق توانستند IVF موفقی داشته و باردار شوند. طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر هر دو روش هایی کاملا بدون عارضه هستند که هیچ خطری برای بیمار به دنبال ندارند، زیرا در طب سوزنی از سوزن هاس یکبار مصرف استفاده می شود و درنتیجه احتمال عفونت صفر است و در لیزرآکوپانکچر نیز از لیزر کم توان یا لیزر سرد استفاده می شود که آسیبی برای بافت ها به دنبال ندارد.

نمونه های بالینی یائسگی زودرس که با لیزرآکوپانکچر، لیزر موضعی رحم و تخمدان و طب سوزنی درمان شده اند:

نمونه بالینی ۱

نمونه بالینی۲

نمونه بالینی۳

نمونه  بالینی ۴

نمونه بالینی ۵

نمونه بالینی ۶

و ده ها نمونه دیگر

نظر خود را بنویسید