ناباروری

«ناباروری به عدم توانایی زن برای بچه دار شدن به رغم تلاش به مدت دوسال برای بارداری با وجود داشتن زندگی جنسی طبیعی اطلاق می گردد. البته، به شرطی که عملکرد تولیدمثلی شریک زندگی طبیعی باشد.

اتیولوژی

۱٫ ضعف سرشتی

ضعف سرشتی جوهرۀ کلیه، علت مهم ناباروری است. چنین ضعفی ممکن است به دلیل سن بالای مادر فرد نابارور در زمان لقاح ، سرشت ضعیف والدین، سلامت نامطلوب والدین در زمان لقاح و غیره باشد. به دلیل اینکه جوهره کلیه پایه و اساس تیان گوی (تخمک گذاری و قتعدگی) است، زن باردار نمی شود.

۲٫ کار بیش از حد

کار بیش از حد، به معنای کار کردن برای ساعات طولانی بدون استراحت کافی به همراه رژیم نامنظم غذایی برای سال ها، علت اصلی کمبود یین کلیه است. یین کلیه پایه و اساس خون قاعدگی و رحم است و زمانی که دچار کمبود باشد، ممکن است ناباروری ایجاد گردد.

۳٫ فعالیت فیزیکی بیش از حد

فعالیت فیزیکی بیش از حد یا ورزش سنگین، یانگ کلیه و طحال را ضعیف می کند، بویژه در زمان بلوغ که رحم دختر جوان در وضعیت آسیب پذیری قرار دارد. در این سن، فعالیت فیزیکی بیش از حد ممکن است در قالب ورزش کردن بسیار زیاد، تمرین کردن شدید در رقص باله یا ژیمناستیک، کار کردن در مزرعه و غیره باشد.

۴٫ فعالیت جنسی در سن بسیار کم

فعالیت جنسی در سن بسیار کم (برای مثال، قبل و یا در زمان بلوغ تا حدود سن ۱۸ سالگی) علت مهم و بسیار شایع بیماری در کشورهای غربی است. فعالیت جنسی شدیداً کلیه ها را ضعیف می کند و به کانال هدایت گر و نافذ آسیب می رساند (رن مای و چونگ مای) و بنابراین ممکن است بعدها موجب ناباروری در زندگی شود.

۵٫ هجوم سرما

هجوم سرما علت بسیار شایع ناباروری در زنان جوان است- در واقع، احتمالاً شایع ترین علت ناباروری اولیه در زنان جوان است. اگر دختری در سن بلوغ در حین ورزش در معرض سرما و رطوبت قرار گیرد (بویژه در طول دوره قاعدگی‌)، سرما به رحم هجوم می برد، تبدیل به سرمای داخلی می شود و رحم و کانال هدایت گر و نافذ را مسدود می کند و از باروری جلوگیری می کند.

۶٫ رژیم نامنظم غذایی

مصرف بیش از حد غذاها و نوشیندهای سرد و یخ نیز موجب سرما در رحم می شود. مصرف بیش از حد غذاهای چرب و محصولات لبنی منجر به ایجاد رطوبت در سانجیائوی تحتانی شده که از باروری نیز جلوگیری می کند. رطوبت در سانجیائوی تحتانی به آسانی به رطوبت-بلغم تبدیل می شود که ممکن است رحم را مسدود کند و از لانه گزینی تخمک جلوگیری کند. مسدود شدن لوله های فالوپ معمولاً بدلیل انسدادشان توسط رطوبت-بلغم است. با این حال، این نکته حائز اهمیت است که رطوبت-بلغم مسدودکننده رحم ممکن است موجب ناباروری شود، خواه لوله ها مسدود شده باشند یا خیر»…..

 

 برگرفته از کتاب «بیماری های زنان و زایمان در طب چینی، صفحه ۶۸۶، مترجم: دکتر عباس انصاری (در مرحله ویراستاری)

Obstetrics and Gynecology in Chinese Medicine: نویسنده: جیووانی ماچیوچیا

 

 

 

نظر خود را بنویسید