یائسگی

زنان نباید با شروع یائسگی دچار رنج شوند! طب چینی بیش از ۲۰۰۰ سال است که به طور موثر عدم تعادل هورمونی زنان را درمان می کند. برخی از خانمها در دوران یائسگی مشکل حادی ندارند، اما برخی دیگر از تعدادی از علائم ناراحت کننده رنج می برند:

 • گرگرفتگی، تعریق شبانه
 • اختلالات خواب مانند بی خوابی، مشکل در خوابیدن، بیدار شدن مکرر یا خواب بی قرار
 • نوسانات روحی، تحریک پذیری، افسردگی، اضطراب یا عصبی بودن
 • کاهش میل جنسی، عدم میل جنسی، خشکی واژن
 • تغییرات چرخه قاعدگی از جمله دوره های سنگین تر، فیبروم رحمی، لکه بینی بین دوره ها و همچنین بدتر شدن PMS (سندرم قبل از قاعدگی) در زمان قبل از یائسگی کامل
 • تفکر فازی ، کاهش یا اختلال در حافظه و توجه
 • افزایش میل به مواد غذایی ، افزایش وزن شدید ، مقاومت به انسولین و مشکل در کنترل قند خون
 • مشکلات گوارشی مانند روده تحریک پذیر ، نفخ یا رفلاکس اسید
 • شکایات قلبی مانند آریتمی قلب ، درد قفسه سینه ، تپش قلب یا بیماری قلبی و سکته مغزی
 • علائم مفاصل و ماهیچه ها از جمله التهاب ، سفتی یا درد
 • سرگیجه ، کاهش تعادل ، سردرد یا میگرن قاعدگی
 • حساس شدن پستان ، کیست پستان یا ترشحات نوک پستان
 • ریزش مو؛ رشد موهای زائد صورت؛ خشکی چشم ، پوست یا مو
 • مشکلات ادراری از جمله عفونت ادراری بی اختیاری ادرار (UTI) ، پرولاپس یا افتدگی لگن
 • افزایش آلرژی و حساسیت ، کهیر

شدت و تعداد علائم شما با سلامت پایه شما در زمان قبل از یائسگی و حین قاعدگی ارتباط دارد. کار بیش از حد، استراحت ناکافی، رژیم غذایی نامناسب ایجادکننده التهاب، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی و مختل کننده های غدد درون ریز – همگی می توانند شدت علائم را بدتر کند.

مزایای طب سنتی چینی (TCM) برای علائم یائسگی

استفاده از داروهای چینی و طب سوزنی در دوران یائسگی مزایای بسیاری دارد ، از جمله:

• طب سنتی چینی یکی از جامع ترین سیستمهای طبی کل نگر در حال حاضر است که در درمان بیماری کلیه جنبه های روحی و جسمی فرد را به طور همزمان مورد توجه قرار می دهد
• تکنیک های تشخیصی و درمانی منحصر به فرد دارد
• بر ترمیم و حفظ تعادل کل بدن تمرکز دارد
• علل و علائم اصلی را درمان می کند
• درمانی مؤثر و طولانی مدت اثبات شده برای اختلالات زنان و زایمان ارائه میدهد که بی خطر است و عوارض جانبی کمتری نسبت به درمان های غربی دارد

طب سوزنی هورمون های شما را به تعادل می رساند و اضطراب را از طریق فرایندی به نام تنظیم هموستاتیک کاهش می دهد. نشان داده شده است که  طب سوزنی عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان را بهبود می بخشد. این مکانیسم مسئول تعادل هورمون های تولید مثل است.

آیا طب سوزنی می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد؟

سالهاست که زنان برای یافتن تسکین از علائم خود به روش های درمانی سنتی مانند طب سوزنی رجوع می کنند.

تا همین اواخر، تحقیقات علمی در مورد اثر طب سوزنی در رابطه با علائم یائسگی روی زمین محدود بوده است. با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی می تواند در رفع علائم مشکل یائسگی کمک کننده باشد.

طب سوزنی ریشه در طب چینی باستان دارد. این درمان براساس این عقیده است که انرژی از طریق مسیرهای خاص در سرتاسر بدن و در تمام اعضای داخلی حرکت می کند.

این جریان انرژی یا نیروی حیات به qi (چی) معروف است. تا زمانی که به qi اجازه داده شود بدون هیچگونه وقفه در بدن گردش کند ، بدن می تواند سلامتی خود را حفظ کند.

با این حال، اگر انرژی از تعادل خارج شود، بیماری هایی می توانند رخ دهند. با بازگرداندن تعادل انرژی می توان سلامت را احیا کرد.

برای این کار، سوزن های بسیار ریز مطابق با علائم بیمار در نقاط خاص روی بدن قرار می گیرند و می توانند انسدادها را رفع و جریان منظم انرژی qi را احیا نمایند.

در بدن بیش از ۳۵۰ نقطه طب سوزنی وجود دارد.

اگرچه سوزن ها به پوست وارد می شوند ، طب سوزنی روشی کاملاً بدون درد است و بسیاری از افراد آن را بسیار آرامش بخش می دانند.

طب سوزنی به عنوان یک درمان دارای عوارض جانبی بسیار کمی است و هزاران سال با اطمینان از آن استفاده شده است.

طب سوزنی مدتهاست که با موفقیت در درمان دردهای مزمن ، خلق و خوی افسرده، اضطراب، سردرد و میگرن، اختلالات خواب، آلرژی، خستگی و … مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی اغلب توسط پزشکان عمومی برای موارد خاص، بخصوص کمردرد و میگرن توصیه می شود.

دانشمندان نقاط طب سوزنی را محل هایی می دانند که اعصاب ، ماهیچه ها و بافت همبند تحریک می شوند و منجر به افزایش جریان خون می شوند.

یکی از مطالعات اخیر اثر ۱۵ دقیقه طب سوزنی به مدت ۵ هفته متوالی را در ۷۰ زن بررسی کرده است. این زنان از علائم متوسط تا شدید یائسگی رنج می بردند. طب سوزنی در این زنان با ورود سوزن هایی که در پنج نقطه جداگانه از جمله زیر ناف، سمت بیرونی زانو و بالای مچ پا قرار داده شد، انجام گردید.

گروه کنترل تا هفته ششم بررسی، طب سوزنی دریافت نکردند.

سپس از هر دو گروه خواسته شد که علائم خود را در هفته ۳ و ۶ با استفاده از یک پرسشنامه خودآزمایی کنند.

در هفته ششم زنانی که از طب سوزنی استفاده می کردند کاهش معنادر و قابل توجهی در گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، تعریق عمومی، مشکلات خواب، علائم عاطفی و جسمی و علائم مربوط به پوست و مو در مقایسه با زنانی که طب سوزنی دریافت نمی کردند، نشان دادند.

بهبود در علائم فوق حتی بعد از سه هفته حاصل شد و ۸۰٪ از زنان در گروه طب سوزنی گفتند که احساس می کنند این جلسات کمک کرده است و هیچ واکنش جانبی جدی از درمان گزارش نشد.

طب سوزنی و تعادل هورمونی

یک مطالعه جالب دیگر در مورد زنانی که به دلیل نارسایی تخمدان زودرس یائسگی خود را قبل از سن طبیعی یائسگی شروع کرده بودند، بررسی شد. اگرچه علت این اختلال مشخص نیست و احتمالاً به دلیل بسیاری از عوامل است، آنچه مهم است این است که این زنان علائم یائسگی مشابه زنان مسن را تجربه می کنند، زیرا تخمدان های آنها دیگر استروژن کافی تولید نمی کند.

زنان مبتلا به این بیماری سطح بالایی از هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) دارند  که بدن آن را آزاد می کند تا سعی کند رشد فولیکول های تخمدان را تحریک کند.

مشخص شد که طب سوزنی باعث کاهش سطح FSH می شود و در بسیاری از موارد، قاعدگی دوباره شروع می شود که به معنای کاهش علائم یائسگی برای این زنان است.

 

نمونه های بالینی فراوانی از درمان علائم یائسگی نرمال و درمان یائسگی زودرس در زنان کمتر از ۴۰ سال در پیج اینستاگرام اینجانب به آدرس زیر موجود می باشد. برای مشاهده پیج اینجا را کلیک کنید.

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

 

منابع:

https://www.amchara.com/hormones/acupuncture-and-menopause

https://easternhealing.org/menopause-symptom-treatment.html

http://www.thamesacupuncture.com/menopause

 

نظر خود را بنویسید