میگرن از جمله سردردهای شدید است که معمولا در یک سمت سر و در برخی مواقع در هر دو سمت سر احساس می‌شود. تعداد دفعاتی که افراد سردرد میگرنی را تجربه می کنند، با فرد دیگر متفاوت است، اما در حالت معمول میگرن ۴ ساعت طول می‌کشد تا بهبود یابد. فردی که دچار میگرن است، معمولا ۳ تا ۴ بار در ماه دچار سرددردهای میگرنی می‌شود. در برخی مواقع در نوع شدید آن ممکن است میگرن فرد تا سه روز ادامه داشته باشد و دچار خستگی شدید، رنگ پریدگی، تاری دید، اسهال و حالت تهوع شدید شود.

در تحقیقی که در کلینیک های ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی صورت گرفت، نشان داد که طب سوزنى با تحریک اعصابی که در عضلات و سایر بافتها قرار دارند، موجب ترشح آندورفین ها و سایر عوامل عصبی هورمونی و نیز بروز تغییراتی در فرآیند درد در مغز و نخاع می شود.

همچنین، طب سوزنی باعث ترشح فاکتورهای تنظیم کننده سیستم ایمنی می شود و بدین ترتیب التهاب را کاهش می دهد. طب سوزنی بر مقدار سروتونین مغز که شروع سردردهای میگرنی را تحت تاثیر قرار می دهند، نیز موثر است.

طب سوزنی به دنبال بازگرداندن دوباره مسیر انرژی مثبت در سرتاسر بدن است. همچنین ادعا می شود که طب سوزنی باعث از بین رفتن انرژی های مضر بدن که موجب درد و بیماری می گردند، می شود.

طبق مطالعه صورت گرفته در دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان «بررسی اثرات درمانی طب سوزنی در بیماران مبتلا به میگرن» که در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسیده است، میانگین تعداد دفعات حملات، طول مدت و شدت حملات سر درد میگرنی همگی پس از درمان با طب سوزنی به طور معناداری کاهش یافته است.

در این مطالعه تجربی مداخله‌ای از نوع قبل و بعد، ۱۸۰ بیمار که ابتلاء آنها به سردرد میگرنی به اثبات رسیده و حداقل دو بار سردرد میگرنی در ماه در شش ماه گذشته داشته‌اند، و به کلینیک خصوصی درد مراجعه کرده بودند، شرکت کردند. در همه بیماران تعداد، طول مدت (ساعت) و شدت حملات سر درد قبل از مطالعه بررسی گردید. به‌منظور درمان نقاط طب سوزنی مرتبط تعیین می‌شدند و به‌وسیله تحریک الکتریکی نقاط  (الکتروآکوپانکچر) از سطح پوست به مدت چند دقیقه تحریک می‌شدند. این عمل یک‌بار در هر هفته تکرار می‌شد و جلسات درمانی شش هفته به طول می‌انجامید. بعد از تکمیل جلسات درمانی، بیمار مجددا از نظر تعداد، طول مدت و شدت حملات سر درد ویزیت می‌شد.

نتیجه بررسی ها نشان داد استفاده از طب سوزنی در بیماران مبتلا به میگرن به‌میزان معناداری باعث کاهش تعداد دفعات، طول مدت و شدت درد حملات می‌شود و استفاده از آن برای این دسته از بیماران قابل توصیه است [۱].

 

منبع:

[۱]:  https://tumj.tums.ac.ir/article-1-570-fa.pdf

برای مشاهده نمونه های بالینی درمان انواع سردرد به پیج اینستاگرام یا تلگرام اینجانب مراجعه کنید:

لینک اینستاگرام

لینک تلگرام

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

نظر خود را بنویسید