تخلیص از کتاب «روان در طب چینی (درمان اختلالات هیجانی و روانی با طب سوزنی و طب گیاهی چینی)»

The Psyche in Chinese Medicine

مترجم: دکتر عباس انصاری (در مرحله ویراستاری)

فصل ۱۸

بی‌خوابی (رویا دیدن بیش از حد، خواب آلودگی، ضعف حافظه):

اصطلاح «بی خوابی» مجموعه ای از مشکلات مختلف، از جمله عدم توانایی در به راحتی به خواب رفتن، بیدار شدن در طول شب، خوابیدن بی قرار، بیدار شدن در صبح زود و خواب با رویاهای آشفته را دربرمی گیرد.

میزان و کیفیت خواب مشخصاً به وضعیت ذهن بستگی دارد. ذهن در قلب و بویژه در خون قلب  ریشه دارد. اگر قلب سالم، و خون فراوان باشد، ذهن بدرستی ریشه دارد و خواب مناسب خواهد بود.

زمانیکه بیمار از خواب ناکافی شکایت می کند، باید اطمینان حاصل کرد که این وضعیت، بی خوابی واقعی است و عدم توانایی برای خواب خوب بدلیل سایر علل خارجی یا موقتی نیست؛ مثلا زمانیکه خواب با سایر شرایط پزشکی، مانند آسم، درد ( برای مثال، درد شانه، باسن یا پشت) یا خارش ناشی از بیماری پوستی مختل شده، نمی توان آن را بی خوابی تشخیص داد. در چنین مواردی، زمانیکه بیماری مربوطه با موفقیت درمان شود، خواب بهبود می یابد. باید به خاطر داشت که بدلیل اینکه در افراد مسن، کاهش فیزیولوژیک چی و خون وجود دارد، این افراد نسبت به افراد جوان تر بطور طبیعی نیاز کمتری به خواب دارند؛ افراد جوان دارای چی (انرژی حیاتی) و خون فراوان هستند… [بطوریکه] در طول روز پر انرژی هستند و در شب بخوبی می خوابند. در افراد مسن، چی و خون کاهش می یابد… [بطوریکه] در طول روز کمتر فعال هستند و نمی توانند در شب بخوابند.

 

براساس دیدگاههای سنتی چینی، بهترین وضعیت خوابیدن، دراز کشیدن بر پهلوی راست، پاها اندکی خم، بازوی راست خم و قرار گرفته در جلوی بالش، و بازوی چپ قرار گرفته بر روی ران چپ است. بر اساس این دیدگاهها، با این وضعیت، قلب در موقعیت بالایی قرار دارد، بطوریکه خون می تواند آزادانه گردش کند؛ کبد در موقعیت پایین قرار دارد، بطوریکه خون می‌تواند در آنجا تجمع یابد (و روح آسمانی را ریشه دار کند) تا کیفیت خواب بهبود یابد؛ معده و دوازدهه در موقعیتی قرار دارند که حرکت روبه پایین غذا را تسهیل می کنند.

دشواری در به خواب رفتن معمولاً نشان دهندۀ کمبود خون است، درحالیکه به آسانی به خواب رفتن، اما بیدار شدن مکرر در هنگام شب اغلب بیانگر کمبود یین است. با این حال، این یک اصل مطلق نیست؛ این دو حالت ممکن است بطور همزمان نیز با هم وجود داشته باشند، بطوریکه فرد هم مشکل در به خواب رفتن داشته باشد و هم اینکه در طول شب از خواب بیدار شود. خواب بی قرار ممکن است بدلیل گرما یا آتش باشد که ذهن و روح آسمانی را ناآرام می کنند. گاهی اوقات، این وضعیت ممکن است بدلیل احتباس غذا باشد. بیدار شدن زودهنگام در صبح نشان دهندۀ ضعف قلب و کیسه صفرا است.

 

رؤیا

رویایی که خواب را بی قرار نمی کند، ترسناک نیست، صبح روز بعد ذهن را مختل نمی سازد و باعث خستگی فرد در هنگام صبح نمی شود، می توان بعنوان یک رویای طبیعی توصیف کرد و وضعیت پاتولوژیک محسوب نمی شود.

رویا دیدن بیش از حد ممکن است بدلیل کمبود خون باشد. رویاهای ترسناکی که موجب بیدار شدن فرد از خواب می شوند، نشان دهندۀ ضعف کیسه صفرا و قلب هستند. رویاهای بی قرار اغلب بدلیل گرمایی هستند که بر معده و قلب تاثیر می گذارند.

 

وضعیت های خوابیدن

اگر فردی قادر به خوابیدن به پشت نیست، این امر نشان دهندۀ وضعیت فزونی، اغلب فزونی ریه ها یا قلب است. این امر اغلب در بیماری آسم اتفاق می افتد، برای مثال زمانیکه ریه ها توسط بلغم مسدود شده اند. اگر فردی فقط بتواند به پشت با بازوهای باز و کشیده بخوابد، این امر نشان دهندۀ وضعیت گرما است. اگر فردی همیشه در وضعیت دمر می خوابد، این امر نشان دهندۀ وضعیت ضعف و کمبود، و اغلب ضعف معده است.

 اگر فردی فقط بتواند بر روی یک پهلو بخوابد، این امر نشان دهندۀ وجود کمبود چی-خون در آن سمت از بدن و یا فزونی در سمت دیگر بدن است. این امر بویژه مرتبط با قلب یا ریه است و می توان بر اساس نبض آن را بررسی کرد.

 

 کار بیش از حد، ضعف کیسه صفرا، رژیم نامنظم غذایی، زایمان (به شرط از دست دادن مقدار زیادی خون)، فعالیت جنسی افراطی و استرس های هیجانی به ویژه نگرانی و تفکر افراطی، خشم و  احساس گناه از جمله علل اصلی بی‌خوابی (رویا دیدن بیش از حد، خواب آلودگی، ضعف حافظه) است.

 

 

تخلیص از کتاب «روان در طب چینی (درمان اختلالات هیجانی و روانی با طب سوزنی و طب گیاهی چینی)»

The Psyche in Chinese Medicine

مترجم: دکتر عباس انصاری (در مرحله ویراستاری)

اینستاگرام:

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

تلگرام:

DrAnsariClinic@

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

خواب مناسب و سیستم دفاعی بدن

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید