بی اختیاری یا تکرر ادرار مشکلی شایع است که به هیچ وجه طبیعی نیست. از نشانه های بی اختیاری ادرار این است که فرد باید به محض پر شدن مثانه به دستشویی برود و نمی تواند مثانه پر را کنترل کند. افرادی که اغلب شبها، از شدت ادرار بیدار می شوند و با عجله خودشان را به دستشویی می رسانند، به بی اختیاری در کنترل ادرار مبتلا هستند. تست فشاری مثانه، آنالیز ادرار و کشت ادرار، سونوگرافی، سیستوسکوپی و نوار عصب مثانه (یورودینامیک) از جمله آزمایشاتی است که پزشک انجام آن ها را برای تشخیص دقیق بی اختیاری ادرار توصیه می کند. از جمله علل بی اختیاری ادرار می توان به وارد زیر اشاره کرد:
    پرولاپس مثانه بر اثر فشار بارداری و زایمان
    چاقی به ویژه چاقی در ناحیه شکم
    شل شدن عضلات مثانه بر اثر آسیب ورزشی
    گرفتگی عضلات مثانه ناشی از عفونت
    از بین رفتن عصب مثانه بر اثر التهاب مثانه
    خوردن داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد افسردگی و داروهای ادرار آور

از آنجا که نیاز فراوان به دفع ادرار باعث کلافگی فرد می شود و حتی وی را مجبور می کند در شبانه روز چندین بار لباس زیر خود را عوض کند و حتی مانع فعالیت عادی فرد می گردد، این مشکل باید هرچه سریعتر درمان شود.

نمونه بالینی درمان بی اختیاری ادرار و تکرر ادرار

خانم ۳۹ ساله از شهرستان اردبیل که به عنوان همراه بیمار به مطب ما تشریف آورده بودند. ایشان از ده سال قبل مشکل تکرر ادرار داشتند و حتی شب ها تا صبح ۵ الی ۶ بار دستشویی می رفتند. پس از یک جلسه درمان توانستند شب راحت بخوابند و بعد از این یک جلسه برای دستشویی اصلاً بیدار نشدند و طی روز نیز به هیچ وجه تکرر ادرار نداشتند، در حالی که قبل از درمان در روز نیز هر ساعت یک بار دستشویی می‌رفتند. متخصص کلیه و مجاری ادرار مشکلی در ایشان تشخیص نداده بودند.

 

 

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

https://www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

نظر خود را بنویسید