طب سوزنی یکی از مهمترین و شناخته شده‌ترین شاخه‌های طب‌ چینی است که جهت درمان کمر درد و دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، درمان هر بیمار ویژه خود خواهد بود و ممکن است با درمان سایر بیماران با مشکل کمردرد متفاوت باشد.

کمردرد، سیاتیک، دیسک کمر و گردن و به طور کلی دردهای اسکلتی- عضلانی از جمله دردهای شایع در بین افراد است. از هر ۱۰ نفر یک نفر از درد کمر رنج می برد. یکی از درمان های رایج و موثر برای درمان درد کمر، سیاتیک و درد منتشره از کمر و لگن به سمت پاها طب سوزنی است. طب سوزنی در انواع روش های آن از جمله الکتروآکوپانکچر و لیزرآکوپانکچر در کاهش درد و از بین رفتن التهاب و درد سیاتیک موثر است.

بسیاری از دردهای ناشی از تحریک عصب سیاتیک ثانویه مربوط به التهابات و نقاط ماشه ای یا Trigger Pointهای مسیر ریشه های تحریک شده است. بسیاری از این نقاط به راحتی و با درمان طب سوزنی و خصوصا همراه با تحریک الکتریکی یا تحریک با  لیزر کم توان (LLLT) در مسیر این اعصاب غیر فعال می شوند.

همچنین طب سوزنی با اثراتی که بر کانال ها و مریدین های مسدود شده ایجاد می کند موجب رفع انسداد در مسیر کانال های انرژی حیاتی یا چی (Qi) شده  و انرژی به صورت روان در این مسیرها جریان پیدا می یابد؛ این امر منجر به کاهش درد و التهاب در مسیر عصب سیاتیک و دیسک های تحریک شده خواهد شد. نتیجه این فرایند ها تسهیل در بهبود بیمار و یا آماده کردن وی برای انجام دیگر روش های درمانی است.

مکانیسم طب سوزنی در درمان یا بهبود درد کمر و سیاتیک
    کاهش درد به واسطه تحریک اعصاب که در عضلات و سایر بافت‌ها قرار دارد. از طریق این تحریک طب سوزنی می‌تواند باعث ترشح اندروفین- انکفالین و بتا اندروفین‌هایی شود که همانند مرفین اثر مسکن درد دارند. این فاکتورها از نخاع- مغز میانی- هیپوفیز و هیپوتالاموس ترشح می‌شوند.
     کاهش التهاب از دیگر خواص طب سوزنی است که این مکانیزم اثر قرص‌های ضد التهاب مانند ایندومتاسین را دارد.
     کاهش انقباض عضلات و درنتیجه بهبود حرکت مفاصل که به واسطه افزایش جریان خون ایجاد می‌شود. این مکانیسم از طب سوزنی، می‌تواند باعث کاهش  تورم و کبودی نیز شود.
به‌ طورکلی طب سوزنی در جهت بازگرداندن تعادل به بدن عمل می‌کند و از این‌ طریق روند خود ترمیمی بدن را فعال و  سطح سلامت را افزایش می‌دهد.

نمونه بالینی

طب سوزنی همراه با لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی ناحیه کمر روش های موثری برای درد کمر و سیاتیک هستند که در کنار اثر تسکینی، باعث درمان این مشکلات می شوند.
 بیمار ۳۳ ساله، از روز گذشته  درد شدید در ناحیه کمر و پای چپ داشتند، به طوری که قادر به راه رفتن عادی و خم شدن به سمت چپ نبودند.
 یک جلسه درمان با لیزرآکوپانکچر گوش و بدن، لیزر موضعی ناحیه کمر و طب سوزنی باعث بهبودی هفتاد درصد ی بیمار شده است. انشاالله با ادامه درمان بهبودی کامل میسر خواهد شد.

 

 

 

📞۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
📱۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
🌐www.DoctorAnsari.com
🌐www.AuriculoTherapy.ir
🌐www.LaserAcupuncture.ir
🌐www.DoctorAnsari.ir
Telegram:
@DrAnsariClinic

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

نظر خود را بنویسید