نارسایی زودرس تخمدان از دیدگاه طب چینی

نارسایی زودرس تخمدان (POF) در اثر ضعف کلیه همراه با نارسایی عملکردی زودرس برخی کانال های بدن ایجاد می شود. این مشکل با اختلال در تشکیل خون قاعدگی، پر نشدن کامل رحم و مویرگهای آن و بروز زودرس یائسگی به دلیل عدم وجود خون قاعدگی  آشکار می شود. طب سنتی چینی معتقد است کلیه یک بنیان مادرزادی است که جوهره مادرزادی را در خود ذخیره می کند. جوهر کلیه اساس مادی قاعدگی را تشکیل می دهد و می تواند به چی (انرژی) کلیه تبدیل شود که برای قاعدگی طبیعی لازم است.

چی ناکافی کلیه باعث می شود جوهره کلیه گرم نشده و به قاعدگی تبدیل نشود. کمبود جوهره کلیه می تواند منجر به کمبود خون، کمبود خون و چی در کانال های بدن، کمبود خون قاعدگی در این کانال ها، سوء تغذیه رحم و عروق آن و در نتیجه توقف زودرس قاعدگی شود، بنابراین، کلیه منبع قاعدگی و ریشه چی و خون است و با کبد، طحال، قلب، ریه و رحم نیز ارتباط نزدیک دارد و از دید بسیاری از متخصصان طب سنتی چینی پاتوژنز یا علت اصلی نارسایی زودرس تخمدان ضعف کلیه، کبد، طحال و قلب است. از نظر بالینی، سندرم کمبود یا ضعف مهمترین مشکل است که اغلب با رکود خون، بلغم، آتش و رطوبت ترکیب می شود.

اصل درمانی

خون برای زنان بسیار مهم است. کلیه، جوهره و کبد خون را ذخیره می کند، و تولید جوهره و خون وابسته به یکدیگر است. تنها هنگامی که دریای خون فراوان باشد، قاعدگی می تواند با مواد کافی تأمین شود و به موقع خود بروز کند. بنابراین، برای بیماران POF، تقویت کلیه و دوباره پر کردن خون و تنظیم کانال های بدن باید اصل اصلی درمان باشد که تقویت جریان آزاد و روان قاعدگی را تامین خواهد کرد. تحقیقات بالینی ثابت کرده اند که اگرچه گیاهان چینی برای تقویت کلیه ها در واقع هورمون نیستند، اما عملکردهای تنظیمی آشکاری، به ویژه افزایش واکنش تخمدان به هورمون گنادوتروپیک، به منظور بازیابی و بهبود عملکرد تخمدان ها دارند. “تقویت کلیه” و ” هورمون درمانی جایگزینی ” درمان های متفاوتی هستند، با این حال، نتایج رضایت بخش یکسانی را ارائه می دهند و از طریق مسیرهای مختلف به یک هدف می رسند. با این حال، نظریه و سازوکارها دقیقاً یکسان نیستند. در درمان POF، باید بر سه اصل پایبند بود: ۱) درمان فقط در صورتی شروع شود که تشخیص قطعی براساس تمایز بیماری و تمایز سندرم صورت گرفته باشد. برای تشخیص، آزمایش FSH بیمار باید در دو تاریخ متفاوت برابر یا بیش از IU/L 40، استرادیول باید کمتر از pg/ml 30 و پرولاکتین طبیعی باشد، آمنوره در زیر سن ۴۰ سالگی اتفاق افتاده باشد و دوره آمنوره ثانویه برابر یا بیش از ۶ ماه باشد. ۲) درمان باید مراحل منظمی را دنبال کند: در مراحل اولیه، درمان ترکیبی با داروهای چینی و غربی برای ۳-۶ ماه اعمال می شود. در مرحله بهبودی، درمان با طب سنتی چینی (TCM) به مدت ۶ ماه تا ۱ سال انجام می شود تا FSH پایین بیاید و چرخه های قاعدگی طبیعی شود. ۳) درمان عمدتاً برای جبران خون لازم و تنظیم کانالهای بدن انجام می شود که همراه با گیاهان دارویی برای تقویت جریان روان چی و خون به منظور اطمینان از تغذیه بدون رکود، کوتاه شدن دوره درمان و بالا بردن سطح درمانی اضافه می شود.

درمان افتراقی

بر اساس تفاوت سندرم PFO، بیماری را می توان به سه نوع زیر تقسیم و بر این اساس درمان کرد:

  1. کمبود جوهره و خون به دلیل ضعف کبد و کلیه: تظاهرات بالینی عبارتند از آمنوره یا تاخیر در چرخه قاعدگی، دیسفوریا با احساس تب در قفسه سینه، کف دست و پا، گرگرفتگی، احساس تب مکرر بدن، تحریک پذیری و کج خلقی، خشکی و احساس سوزش در ناحیه تناسلی و لکوره ناچیز. اکثر بیماران از این نوع ممکن است نقص مادرزادی کلیه، همراه با تاخیر در قاعدگی، جریان قاعدگی کم یا ناچیز و رحم نسبتاً کوچکتر داشته باشند. گفته می شود که “جوهره و خون یک منشأ دارند”. کبد خون را ذخیره می کند، در حالی که کلیه مواد مغذی را ذخیره می کند. تحلیل و ضعف کبد و کلیه ممکن است منجر به کمبود جوهره و خون و درنتیجه نارسایی زودرس چی کلیه و پر نشدن کانال های بدن و از این رو عدم قاعدگی شود. بنابراین، اصل درمان این نوع بیماران باید تغذیه خون و جبران مجدد جوهره، تقویت کبد و کلیه و تنظیم کانال های بدن باشد.
  2. کمبود جوهره و خون به دلیل ضعف طحال و معده: تظاهرات بالینی این مورد عبارتند از: آمنوره یا قاعدگی با خونریزی کم، سرگیجه و سستی، درد کمر، بیزاری از سرما، سردی کف پا، کاهش عملکرد جنسی، تپش قلب بعد از تحرک، ریزش مو و مدفوع شل. چنین بیمارانی ممکن است سابقه بیماری مزمن معده داشته یا دچار لاغری شوند. طحال و معده شالوده سلامت فیزیکی و منبع تولید چی و خون است. ضعف طحال و معده می تواند باعث کمبود منبع تولید خون و چی شود و علاوه بر این، کمبود جوهره کلیه نمی تواند به خون تبدیل شود و منجر به فقدان جوهره کلیه می شود که منبع تشکیل قاعدگی را قطع می کند، از این رو آمنوره رخ می دهد. اصل درمان برای این نوع باید تقویت طحال و جبران مجدد چی باشد تا منبع تولید چی و خون تقویت شود.
  1. کمبود جوهره و خون به دلیل راکد بودن چی کبد و ضعف کلیه: تظاهرات بالینی سیکل های قاعدگی نامنظم یا آمنوره، گسترش درد به قفسه سینه و هیپوکندریوم، تحریک پذیری و کج خلقی، درد کمر، تکرر ادرار، کاهش میل جنسی و نبض تند. بیشتر بیماران این نوع فشار روانی یا اختلال روانی زیادی دارند. این یک سندرمی است که با کمبود و فزونی عجین شده است. کبد خون را ذخیره می کند، مقدار خون را تنظیم می کند، جریان آزاد چی را تقویت می کند و بر دریای خون تسلط دارد. کبد روان بودن را دوست دارد و رکود را دوست ندارد. افسردگی ذهنی مزمن ممکن است منجر به رکود چی کبد، ناهماهنگی چی و خون و اختلال کانال های بدن شود. رکود طولانی مدت ممکن است به آتش تبدیل شود که باعث مصرف جوهره و خون و عدم تغذیه رحم می شود، در نتیجه منجر به آمنوره (قطع قاعدگی) می شود. اصل درمانی این نوع باید تغذیه کلیه و تجدید جوهره، تسکین کبد و تنظیم چی باشد. هر سه مورد فوق با انجام طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر توسط پزشک ماهر در این زمینه قابل درمان یا بهبود است.

 

 

منبع: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254627210600441

 

📞۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
📱۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
🌐www.DoctorAnsari.com
🌐www.AuriculoTherapy.ir
🌐www.LaserAcupuncture.ir
🌐www.DoctorAnsari.ir
Telegram:
@DrAnsariClinic

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

 

نظر خود را بنویسید