شیوع یائسگی زودرس در زنان

نارسایی زودرس تخمدان (Premature Ovarian Failure :POF) یکی از دلایل عمده ناباروری در زنان است و با آمنوره (قطع قاعدگی) قبل از ۴۰ سالگی مشخص می شود. درواقع یائسگی که قبل از ۴۰ سالگی اتفاق بیفتد، زودرس محسوب شده و یک اختلال غیرفیزیولوژیک به شمار می آید. POF، همچنین به عنوان یائسگی زودرس یا نقص زودرس تخمدان نیز شناخته می شود و با افزایش سطح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) در زنان کمتر از ۴۰ سال تعریف می شود. میانگین سن یائسگی طبیعی ۴ ± ۵۰ سال است. این سندرم با علائم و اثرات متابولیکی مثل کمبود استروئید جنسی و همچنین پیامدهای عاطفی در زوج هایی که نمی توانند بارداری را تجربه کنند، همراه است. POF نوعی اختلال است که تقریباً ۱٪ از زنان کمتر از ۴۰ سال، ۱ در  ۱۰۰۰ زن تا ۳۰ سالگی و ۱ در ۱۰،۰۰۰ زن تا ۲۰ سالگی آن را تجربه می کنند.

عوارض یائسگی زودرس

گزارش شده است که زنان مبتلا به POF از سلامت عمومی و جنسی کمتری برخورداند، از زندگی جنسی خود رضایت کمتری دارند و بیش از زنان عادی در معرض خطر کاهش تراکم استخوان، پوکی و شکستگی زودرس استخوان، اختلال در عملکرد اندوتلیال، شروع زودتر بیماری عروق کرونر قلب و افزایش مرگ و میر قلبی- عروقی و مرگ و میر کلی و اضطراب، افسردگی، اختلال جسمی سازی (somatization)، حساسیت روانی، خصومت و آشفتگی روانی قرار دارند.

یائسگی زودرس و طب سوزنی

در اوایل سال ۱۲۳۷ میلادی، اولین کتاب طب چینی با موضوع زنان و زایمان با نام «مجموعه کامل نسخه های موثر برای بیماری های زنان» عنوان کرد که طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی معمولاً منجر به درمان برخی اختلالات زنان مانند آندومتریوز، ناباروری، آمنوره و سندرم یائسگی می شوند. در مطالعات اخیر، طب سوزنی در کاهش گرگرفتگی در بیمارانی که عمل برداشت هر دو تخمدان  و زنانی که دچار یائسگی طبیعی و زودرس هستند و بهبود قابل توجه سطح استرادیول سرم (E2) موثر شناخته شده است. همچنین بر اساس داده های حاصل از چندین متاآنالیز قبلی منتشر شده و بسیاری از آزمایشات بالینی به اثبات رسیده است که طب سوزنی در بهبود نتایج بارداری در زنانی که تحت لقاح آزمایشگاهی (IVF) قرار دارند، موثر است. اگرچه مکانیسم های درمانی طب سوزنی در اختلالات فوق هنوز به طور کامل درک نشده است، اما یک فرضیه قابل قبول این است که طب سوزنی ممکن است بر سطح هورمون های مرتبط تأثیر بگذارد.

 این مطالعه برای ارزیابی امکان و ایمنی طب سوزنی برای بیماران مبتلا به POF براساس تئوری TCM، که شامل تحریک نقاط برای تقویت کبد و کلیه، تنظیم چی (انرژی حیاتی) و خون و تنظیم فعالیتهای ذهنی است، طراحی شده است.

روش

 از دسامبر ۲۰۱۱ تا مه ۲۰۱۳، در مجموع ۴۰ بیمار مبتلا به POF به دنبال درمان طب سوزنی به بیمارستان طب سوزنی و موکساگذاری آکادمی علوم پزشکی چین مراجعه کردند. از این بیماران، نه نفر به دلایل زیر از مطالعه خارج شدند: سه بیمار از شرکت در این تحقیق خودداری کردند. دو نفر اطلاعات FSH ناقص داشتند. دو مورد از معیارهای ورود به مطالعه برخوردار نبودند. دو نفر کل جلسه درمان را کامل نکردند. (یک بیمار به دلیل شغلی به شهر دیگری نقل مکان کرد. دیگری به دلیل مشکلاتش در درخواست مرخصی، پس از سه هفته درمان نمی توانست سه بار درمان در هفته را انجام دهد).

از این ۳۱ بیمار، ۲۵ نفر در گذشته طب سوزنی انجام نداده بودند و شش نفر باقیمانده حداقل یک ماه قبل از مراجعه طب سوزنی انجام داده بودند. از این شش نفر، چهار نفر برای اسپوندیلوز گردنی و دو نفر نیز به دلیل مشکل قاعدگی تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته بودند.

اگرچه POF به طور تحت اللفظی در طب سنتی چینی (TCM) ثبت نشده است، اما براساس تئوری TCM می توان تظاهرات بالینی آن را در دسته آمنوره یا قطع قاعدگی طبقه بندی کرد. علت آمنوره از دیدگاه طب سنتی چینی عدم تغییر و تبدیل کافی خون طحال و معده، مصرف شدید خون و کاهش منبع خون و انسداد خون در مریدین ها و عروق به دلیل احتباس عوامل بیماری زا در رحم است. در این مطالعه، نقاط طب سوززنی با عملکرد تقویت کبد و کلیه، تنظیم چی و خون و تنظیم فعالیت ذهنی با توجه به علت آمنوره تئوری TCM مورد استفاده قرار گرفتند.

 

نتایج حاضر نشان می دهد که درمان طب سوزنی می تواند سطح سرمی FSH، E2 و LH بیماران را تنظیم کند. سطح FSH سرم از ابتدا تا پایان درمان به ۱۶٫۶ ± ۴۸ کاهش یافت و سطح E2 سرم به ۳۶٫۱۵ ± ۲۴/۶۸ افزایش و سطح LH سرم به ± ۱۷  ۶۶/۱۱ کاهش یافت. تغییرات در هورمونها در اثر انجام طب سوزنی در مطالعه حاضر مشابه با تحقیقات قبلی بود. تعدیل سطح FSH، E2 و LH سرم ممکن است تا حدودی تأثیرات طب سوزنی در درمان POF را توضیح دهد که باعث بهبود سایر اختلالات زنان نیز می شود.

چهار بیمار پس از درمان، و دو نفر در طی یک ماه پیگیری مجددا سیکل قاعدگی را تجربه کردند. مطالعه حاضر نشان داد طب سوزنی می تواند اضطراب را تسکین دهد، استرس ذهنی را کاهش داده و علائم یائسگی (از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه، خشکی واژن و تغییرات خلقی) را بهبود بخشد.

اگرچه POF اغلب ایدیوپاتیک (با علل ناشناخته) یا ناشی از اختلالات خود ایمنی، ژنتیکی، عفونت یا شرایط التهابی، کمبود آنزیم یا سندرم های متابولیکی است، اما با مشکلات روحی- روانی نیز ارتباط فراوانی دارد. چنین عارضه ای نه تنها با پاسخ درمانی ضعیف، کیفیت پایین زندگی و افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی همراه است، اما تأثیر متقابل فرآیندهای فیزیولوژیک و آشفتگی روانی نیز به پیشرفت آن کمک می کنند. مطالعه حاضر نشان داد طب سوزنی با تنظیم ذهن و بهبود وضعیت ذهنی به درمان POF کمک می کند.

فرمول های طب سوزنی معمولاً برای آمنوره در طب چینی معمولاً شامل استفاده از نقاط طب سوزنی با عملکرد تقویت کبد و کلیه و تنظیم چی و خون و بهبود وضعیت روانی هستند.

نتایج حاضر، امکان سنجی و ایمنی طب سوزنی را برای درمان POF در چین نشان داد. این یافته ها نشان می دهد که طب سوزنی می تواند سطح FSH و LH سرم را کاهش، سطح E2 سرم را افزایش، اضطراب و استرس ذهنی را کاهش دهد و علائم یائسگی را بهبود بخشد. این درمان هیچ عارضه جانبی جدی به دنبال ندارد.

 

 

منبع: https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/718675/

مشاهده نمونه های بالینی درمان شده با طب سوزنی و لیزرآکوانکچر در پیج اینستاگرام و تلگرام:

 

https://www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

Telegram:
ِDrAnsariClinic@

📞۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
📱۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
www.DoctorAnsari.com
www.AuriculoTherapy.ir
www.LaserAcupuncture.ir
www.DoctorAnsari.ir

نظر خود را بنویسید