کمر درد مزمن

کمر درد یکی از شایعترین بیماریهای ناتوان کننده در بین افراد میباشد. هنوز علت یا اتیولوژی کمردرد مزمن مشخص نشده، اما آمارها نشان می دهد درصد بسیار بالایی از افراد حتی در سنین میان سالی درد مزمن کمر به خصوص در قسمت تحتانی آن و در مواردی همراه با درد سیاتیک را تجربه می کنند. درد مزمن کمر به دردی گفته می شود که به مدت ۱۲ هفته یا بیشتر، حتی پس از درمان آسیب دیدگی اولیه یا درمان کمر درد حاد همچنان وجود داشته باشد. حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به کمردرد حاد طی یک سال دچار کمردرد مزمن با علائم مداوم می شوند. حتی اگر درد ادامه داشته باشد، همیشه به این معنی نیست که دلیل اصلی پزشکی جدی وجود دارد یا به راحتی قابل شناسایی و درمان است. در برخی موارد، درمان موفق باعث تسکین کمر درد مزمن می شود، اما در موارد دیگر با وجود درمان پزشکی و جراحی، درد همچنان ادامه دارد.

علت اصلی کمر درد و سیاتیک از دیدگاه طب چینی، انسداد یا رکود خون یا انرژی (چی: Qi) در مسیر کانال های خاصی از بدن است که در نهایت منجر به کمبود خون یا انرژی در آن ناحیه و بروز درد و التهاب می شود. بنابراین، اولین قدم درمانی در این طب، خون رسانی و تقویت کانال های مسدود شده و عضو مرتبط با این کانال است و البته ناگفته نماند که تغییر سبک زندگی، سهم بزرگی در ماندگاری درمان خواهد داشت.

درمان

درمانی که برای عوارض مربوط به دیسک و درگیری عصب توصیه می‌شود، عمدتا جراحی باز کمر است. این روش ریسک بالایی دارد و زمان بستری بیمار و دوره بهبود مجدد نیز طولانی است. اما در سالهای اخیر انجام روشهایی با تهاجم کمتر امکان پذیر شده است. این روش‌ها می‌توانند کمر درد یا سیاتیک را با ریسک کمتر، هزینه کمتر و نیز زمان ریکاوری کمتر برطرف کنند. یکی از این روشها استفاده از طب سوزنی و نیز استفاده از لیزر سرد یا کم توان در روشی به نام لیزرآکوپانکچر یا لیزر طب سوززنی است.

— در مطالعه انجام شده در گروه فیزیولوژی مرکز علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران تاثیر دو روش طب سوزنی و داروی باکلوفن در کاهش درد بیماران مبتلا به کمردردهای مزمن عصبی مقایسه گردید.

در این مطالعه ۵۰ بیمار مبتلا به کمر درد مزمن عصبی بطور رندوم انتخاب شدند که میانگین سنی آن ها ۳۴٫۵ و میانگین وزنی ۵۸٫۵ کیلو داشتند. زنان شرکت کننده در بررسی حامله نبوده و کمترین زمان کمر درد در تمام شرکت کنندگن ۶ ماه ذکر گردیده بود. افراد به طور تصادفی به دو گروه ۲۵ نفری تقسیم و به مدت یکماه تحت درمان قرار گرفتند (یک گروه با طب سوزنی و گروه دیگر با داروی باکلوفن). در گروه تحت درمان با باکلوفن پس از پایان یک ماه، ۱۱ نفر کاهش نسبی درد و ۱۴ نفر بدون تاثیر در کاهش درد بودند، در حالی که در گروه طب سوزنی ۲۲ نفر کاهش واضح علایم، ۲ نفر کاهش نسبی و ۱ نفر بدون تاثیر گزارش گردید. همچنین مشخص شد، نتایج طب سوزنی از لحاظ پایداری بمراتب قوی تر از باکلوفن بوده است. بنابراین این بررسی نشان داد، طب سوزنی در درمان کمردردهای مزمن عصبی ناشی از استرس کاملا موثرتر و پایدارتر از داروی با کلوفن است (۱).

— لیزر درمانی سرد زمانی که با بسیاری از روشهای درمانی مانند طب سوزنی و فیزیوتراپی مقایسه می شود، یک فناوری نسبتاً جدید (حدوداً ۳۰ ساله) محسوب می شود که همچنان در حال تکامل است.

امروزه نوآوری های اخیر در این نوع لیزر امکان استفاده از تجهیزات لیزر سرد و با کیفیت را برای پزشکان فراهم می کند. اولین لیزر سرد مورد تایید FDA در سال ۲۰۰۱ معرفی شد. لیزرهای سرد را لیزرهای کم توان (LLL) یا لیزرهای نرم (soft) نیز می‌نامند.

لیزر درمانی سرد می‌تواند انواع سلول را در عضلات، رباط ها، غضروف ها، اعصاب و غیره  تحریک کند، به این ترتیب تعداد زیادی از بیماری ها با روش لیزر سرد قابل درمان است. لیزر سرد گاهی اوقات لیزر سطح پایین (LLL) یا لیزر نرم نیز نامیده می‌شود.

کمر درد و لیزر طب سوزنی

متخصصان معتقدند در لیزر درمانی فوتون‌های جذب شده توسط سلول باعث تحریک میتوکندری و تسریع تولید ATP می‌شوند و از این افزایش انرژی سلول ها برای تغییر از وضعیت بیماری به وضعیت سالم و باثبات اعضا استفاده می‌شود.

    افزایش فعالیت متابولیک، افزایش رشد سلول، ترمیم سریع‌تر زخم ها، کارکرد ضد التهابی، افزایش فعالیت عروقی، کاهش تشکیل بافت فیبروز، بهبود عملکرد عصب تحریک شده و کاهش درد از جمله اثرات عمومی لیزر است: فوتون‌های لیزر وضعیت سلول‌ها را بهبود می‌بخشند و تولید منبع غذایی اساسی برای سلول‌ها (ATP) را افزایش می‌دهند، سنتز کلاژن در بافت‌های آسیب دیده را تسریع می‌کنند، باعث افزایش موقت قطر عروق خونی شده و جریان خون را در نواحی آسیب دیده افزایش می دهند و در نهایت، قرار گرفتن در معرض نور لیزر فرایند اتصال یونی سلول عصبی را سرعت می‌بخشد تا نواحی بی حس را دوباره زنده کند (۲).

 

 

منابع:

  1. https://www.sid.ir/fa/seminar/ViewPaper.aspx?ID=2756
  1. https://ahpts.com/services/chiropractic/cold-laser-therapy/

 

 

نظر خود را بنویسید