عصب سیاتیک یکی از طولانی ترین و مهمترین عصبهای بدن است که کنترل و ایجاد حس در ساق پا را بر عهده دارد. درد عصب سیاتیک از کمر به سمت باسن، پشت ران و ساق پا امتداد دارد. این درد می تواند در یک بار یا در هر دو پا حس شود. این عصب ممکن است در اثر التهاب یا آسیب فیزیکی تحت فشار قرار گیرد که باعث درد متوسط تا شدید و در مواردی بی حسی و ضعف پاها همراه با درد عضلات و مفاصل می شود. همچنین، می‌تواند در اثر فتق دیسک یا تنگ شدن کانال نخاع تحت فشار قرار گیرد که نتیجه آن نیز التهاب، درد و تقریباً بی حسی در قسمتهایی است که تحت کنترل این عصب قرار دارند. در برخی موارد، نیاز به جراحی می باشد، اما در اغلب موارد این درد با درمان های غیرجراحی ازجمله طب سوزنی، ماساژ، ورزش، فیزیوتراپی و غیره طی چند هفته بهبود می یابد. عوامل موثر در بروز این مشکل عبارتند از:

چاقی که باعث افزایش فشار بر ستون فقرات و در نتیجه فشار بر عصب سیاتیک می شود

سن که با بالا رفتن سن تغییرات هرنیا یا فتق دیسک در ستون فقرات که عامل بروز درد سیاتیک هستند، افزایش می یابد

شغل: افرادی که ملزم به حمل یا بلند کردن اشیای سنگین، ایستادن های طولانی مدت، نشستن های طولانی مدت هستند بیشتر در معرض خطر سیاتیک قرار می گیرند

دیابت نیز از عوامل موثر بر احتمال آسیب های عصبی است

سیگار کشیدن

سیاتیک در ۹۰٪ موارد، ناشی از فتق دیسک با فشرده شدن ریشه عصب و شیوع آن از ۲/۱٪ تا ۴۳٪ است و هر چه زودتر برای درمان درد سیاتیک اقدام شود، نتایج مطلوب تری حاصل خواهد شد.

بر اساس طب سنتی چینی (TCM)، سیاتیک مربوط به کانال کیسه صفرای پا -Shaoyang (GB)- و کانال مثانه پا -Taiyang (BL)- است و Yanglingquan (34 GB) و Huantiao (GB 30) دو نقطه اصلی «طب سوزنی» و لیزرآکوپانکچر برای درمان سیاتیک هستند.

 

نمونه بالینی

آقای کیانوش بیرامی، ۳۲ ساله از مازندران، هفته گذشته به عنوان همراه بیمار به مطب ما تشریف آورده بودند و از درد شدید سیاتیک و احساس گزگز پای سمت چپ در پا شکایت داشتند؛ به طوری که نشستن برای ایشان دشوار بود. درمان با طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر و لیزر موضعی ناحیه کمر انجام شد و خوشبختانه در حال حاضر،با یک جلسه درمان  درد ناحیه سیاتیک و گز گز درپای سمت چپ فروکش کرده است.

 

 

 

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

www.Instagram.com/dr.abaas_ansari

 

 

نظر خود را بنویسید