یائسگی زودرس؛ تعریف و علل بروز آن

بیماری های ژنتیکی، بیماری های خود ایمنی (اتوایمیون)، سیگار، نارسایی تخمدان، شیمی درمانی، و عمل های جراحی (در صورتی که منجر به آسیب به عروق تخمدانی و یا از بین رفتن غدد درون ریز تخمدان شوند)، از علل بروز یائسگی زودرس و درنتیجه عدم بارداری هستند.

شیوع این مشکل در بین زنان ۱-۲% است، بدان معنا که در ۱-۲% از زنان و دختران، عملکرد تخمدان ها قبل از سن ۴۰ سالگی متوقف می شود و سیکل ماهیانه قطع می گردد (آمنوره ثانویه). این امر، کاهش مقدار هورمون استروژن و افزایش هورمون تحریک‌کننده‌ی فولیکول‌ها(FSH) و هورمون لوتئینه کننده (LH) و نهایتاً نازایی را در پی دارد.

در واقع با بروز یائسگی زودرس، تخمدان ها هیچ ذخیره تخمکی برای آزاد کردن ندارند و میزان هورمون آنتی مولرین (AMH) در تست خون، گویای این موضوع است. بنابراین فرد برای پریود شدن و رهایی از عوارض یائسگی (گرگرفتگی، تعریق شبانه، بی خوابی، خستگی، خشکی واژن و …) معمولا به هورمون درمانی و برای بارداری به روش هایی مانند IVF یا تخمک اهدایی روی می آورد.

درمان مکمل

 یائسگی زودرس، علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، باعث بروز بیماری های قلبی- غروقی و پوکی استخوان می شود؛ از اینرو، توجه به درمان ضروری می نماید.

هورمون درمانی جایگزین از جمله درمان های رایج برای این مشکل است. با توجه به عوارض این درمان (مثل سرطان پستان)، می توان از درمان های مکمل برای کمک به رفع این مشکل یا درمان کامل آن و نیز از بین بردن عوارضی مثل گرگرفتگی استفاده کرد. از جمله این درمان ها می توان به طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر، لیزر موضعی رحم و تخمدان (جهت بالا بردن انرژی این اعضا) اشاره کرد. اگر این درمان ها توسط فرد متخصص و باتجربه در این زمینه انجام شود، اثرات درمانی قابل توجهی به دنبال دارد.

مشاوره و معاینه رایگان:

—————————————————–
📞۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
📱۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
—————————————————–
www.LaserAcupuncture.ir
www.DoctorAnsari.com
www.AuriculoTherapy.ir
www.DoctorAnsari.ir

www.Instagram.com/dr.abbas_ansari

 

نمونه بالینی

خانوم ۳۹ ساله، در سال ۹۹ به دلیل قطع قاعدگی (آمنوره) به مطب ما مراجعه کردند. تشخیص پزشک متخصص زنان، یائسگی زودرس بوده و برای بارداری به ایشان پیشنهاد تخمک اهدایی شده بود. در زمان مراجعه دو ماه از آخرین پریود ایشان می‌گذشت و ذخیره تخمدان ۰/۰۳ داشتند. پس از یک دوره درمان با طب سوزنی، لیزر آکوپانکچر و لیزر موضعی رحم و تخمدان، مجدداً پریود شدند و پریودها منظم بود. در سال ۱۴۰۰ برای افزایش ذخیره مراجعه کردند و با انجام درمان های فوق، ذخیره افزایش یافت و ایشان باردار شدند، اما متاسفانه به دلایلی از جمله کرونا جنین پس از دو ماه سقط شد و هم اکنون برای رفع این مشکل مراجعه کرده اند.

 

یائسگی زودرس

نظر خود را بنویسید