چگونه کمالگرا نباشیم

توصیف تمام جنبه‌های کمال‌گرایی کاری دشوار است، اما می‌توان ویژگی‌های اصلی آن را مورد بررسی قرار داد.

درمان کمالگراییکمال‌گرایی را می‌توان به بستنی تشبیه کرد که طعم‌های متفاوتی دارد، اما ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن همیشه شیر و شکر است. افراد از سه نوع استاندارد کمال‌گرایانه پیروی می‌کنند:

  • موقعیت
  • کیفیت
  • کمیت

۱. موقعیت کامل

 این نوع از کمال‌گرایی تعداد موقعیت‌هایی را که فرد برای انجام کاری اقدام می‌کند، کاهش می‌دهد. این که فرد از انجام کار مشخصی خودداری می‌کند، مگر اینکه امکانات معینی در اختیار داشته باشد، نشان از کمال‌گرایی در سطح موقعیت دارد؛ مثلاً فرد در صورتی ورزش می‌کند که لباس ورزشی و تجهیزات بدنسازی در اختیار داشته باشد، در حالی که تنها چیزی که برای ورزش نیاز دارید، بدنتان است.

۲. کیفیت کامل

این مورد نوعی از کمال‌گرایی است که همه آنرا می‌شناسند و به آن فکر می‌کنند. افراد این گروه به خاطر تمایل مداومشان به کیفیت بی عیب و نقص، کلافه هستند. مانند زمانی که کسی تحمل تمیزی کمتر از کامل یا نمره‌های درسی کمتر از کامل را ندارد.

۳. کمیت کامل

در این مورد اگر نتیجه کاری از عدد مشخصی پایین‌تر بیاید، افراد از کارشان راضی نخواهند بود. برای مثال یک وزنه‌بردار کمال‌گرا که هدفش بلند کردن وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی است، تا زمانی که به آن نقطه نرسد، همیشه خود را سرزنش می‌کند و پیشرفت‌های کوچک خود را نادیده می‌گیرد. در حقیقت، اگر مدام به دنبال کمال‌گرایی باشید، هرگز راضی نخواهید شد.

انسان‌ها کمال‌گرایی را اغلب به‌صورت کیفیت در نظر می‌گیرند؛ مثل داشتن مدل موی ایده‌آل، داشتن روابط اجتماعی ایده آل یا کاملاً تمیز نگه‌داشتن میز کار، اما یک ذهن کمال‌گرا بر چیزی بیشتر از کیفیت زندگی یا موقعیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد.

دانشمندان بر این عقیده هستند که کمال‌گرایی بر میزان دستاوردهای زندگی‌تان تأثیر منفی می‌گذارد. به عبارت دیگر کمال‌گرا بودن شما را از موفقیت در حوزه های متعددی باز می دارد.

درمان کمالگراییکمال‌گرایی ریشه در ۴ چیز دارد:

۱. ناامنی: کسانی که نسبت به خود و شرایطی که در آن قرار دارند، احساس امنیت می‌کنند، کمتر کمال‌گرا هستند. این دسته از افراد به جای افکار منفی، تصورات خوبی راجع به خودشان دارند.

۲. خودکم بینی یا حقارت:

این یک نوع احساس بی کفایتی کلی است که به خاطر کمبودهای واقعی یا فرضی در یک زمینه خاص ایجاد می‌شود. همچنین این ویژگی‌ گاهی اوقات خود را به‌صورت رفتار پرخاشگرانه نشان می‌دهد.

۳. نارضایتی:

وقتی زندگی خود را دوست ندارید، خطر کمال‌گرایی به طرز قابل توجهی بالا می‌رود. این‌طور نیست که همه کمال‌گرایان زندگی‌شان را دوست ندارند‌ ، اما کسانی که زندگی خود را دوست ندارند، آغاز به افرادی کمال‌گرا تبدیل می‌شوند. برای مثال، وقتی آرزو دارید که کاش شرایطتان بهتر بود، تظاهر می‌کنید که وضعیت خوب است. افراد ناراضی این‌طور نشان می‌دهند که کاملاً از همه چیز راضی هستند، اما اینطور نیست، به همین دلیل به کمال‌گرایی گرایش پیدا می‌کنند.

۴. والدین و مدرسه:

 پدر و مادرهایی که از کودکان خود همواره عملکردی عالی و بی نقص را انتظار دارند، ریشه کمال‌گرایی آنها هستند. گاهی اوقات والدین نمرات فرزندانشان را به عنوان معیار اصلی ارزیابی استفاده کرده و آنها را مجبور می‌کنند که عملکرد خیلی خوبی داشته باشند. کمال‌گرایان اعتبار یا پیشرفت کم را قبول ندارند، آنها فقط خواستار پیروزی‌های بزرگ، کامل و دلچسب هستند.

با این توصیف، آیا شما یک کمال‌گرایی بیش از حد فعال هستید، یا کمال‌گرایی ناتوان. افراد کمال‌گرا معمولاً یا بیش از اندازه فعال هستند یا بسیار ناتوان‌، یا گاهی هر دوی اینها. گروه بیش از حد فعال، هرگز از کارهایی که انجام می‌دهند، راضی نیستند. در واقع آنها هرگز از چیزهایی که دارند یا کارهایی که خودش یا دیگران انجام می دهند، خوشحال نیستند. کمال‌گرایان بیش از حد فعال، بیشتر از هر چیزی درگیر انتظارات غیر واقعی و احساسات و تجربیات بد گذشته خود هستند.

در مقابل، گروه ناتوان کسانی هستند که اجازه می دهند، احساس ترس از شکست، آنها را اسیر یک زندگی معمولی کند. آنها با انجام کارهایی بی خطر مثل تماشای تلویزیون، همواره جانب احتیاط را رعایت می‌کنند. این دسته از کمال‌گرایان فقط کارهایی را که لازم باشد، انجام می دهند و در زندگی خیلی کم ریسک می‌کنند. آنها اغلب در مورد نحوه عملکرد خود تردید داشته و نگران اشتباهات احتمالی آینده هستند.

  • کمال‌گرایی از عوامل اصلی افسردگی و خودکشی است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کمال‌گرایی یکی از موانع اصلی در درمان کوتاه مدت افسردگی است. این موضوع نشان می‌دهد که مسئله اصلی، افسردگی نیست، بلکه درمان کمال‌گرایی است. بنابراین، ضروری است که بیشترین تمرکز را بر روی درمان کمال‌گرایی افراد گذاشت، چرا که عامل اصلی افسردگی و تحریک افراد به خودکشی است.

همانطور که میدانید خوب یا بد بودن یک طرز فکر را بر اساس تاثیری که بر روی احساس فرد و عملکردش بر جا می‌گذارد، ارزیابی می‌کنند. متأسفانه طرز فکر کمال‌گرا به طور کلی تاثیری منفی بر هر دوی این موارد می‌گذارد. تلاش برای تعالی به شما انگیزه می‌دهد، اما تلاش برای کمال روحیه‌تان را ضعیف می‌کند. با اینحال ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا طرز فکر کمال‌گرا، جنبه مفید و سالمی هم دارد.

جهت مطالعه ادامه مطالب اینجا را کلیک کنید.

 

———————————-
📞۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
📱۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
———————————-
www.LaserAcupuncture.ir
www.DoctorAnsari.com
www.DoctorAnsari.ir
اینستاگرام:
www.Instagram.com/dr.abbas_ansari
———————————-
www.Instagram.com/tebemokamel.dr.ansari
———————————-
www.Instagram.com/hejamat_jame

نظر خود را بنویسید